Większość chorych na raka pęcherza ma zaledwie 60 lat.

Aż dwie trzecie osób, u których wykrywany jest rak pęcherza, w chwili rozpoznania ma zaledwie 60 lat lub mniej – alarmują organizatorzy kampanii „Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!”. Kampania adresowana jest przede wszystkim do mężczyzn, gdyż chorują oni prawie czterokrotnie częściej na ten typ nowotworu aniżeli kobiety. Najczęściej są to palacze tytoniu. Nowotwór pęcherza moczowego jest drugim po raku prostaty najczęściej występującym nowotworem urologicznym u mężczyzn. Ponad 90 proc. typów raka pęcherza wywodzi się z nabłonka pokrywającego drogi moczowe. Rozwija się pod wpływem przedostających się do moczu toksycznych składników dymu tytoniowego, wśród których jest wiele substancji kancerogennych. Organizatorzy kampanii przypominają, że palenie papierosów i przez to narażenie na szkodliwe składniki dymu tytoniowego odpowiada za 50-65 proc. przypadków raka pęcherza moczowego u mężczyzn oraz 20-30 proc. zachorowań u kobiet. Nowotwory o większej złośliwości częściej tez wykrywane są u palaczy. Ryzyko raka pęcherza jest tym większe im dłuższe jest uzależnienie od tytoniu i więcej wypalanych jest papierosów. A największe jest u tych u osób, które zaczęły palić w młodym wieku lub były narażone w dzieciństwie na dym tytoniowy.

Dym tytoniowy zawiera co najmniej 40 substancji, które mogą zainicjować lub aktywować proces nowotworowy. Do najgroźniejszych należą: nikotyna, tlenek węgla (czad), substancje drażniące oraz substancje smoliste.

Najczęstszym objawem raka pęcherza moczowego jest krwiomocz, który zwykle nie powoduje dolegliwości. W takiej sytuacji należy natychmiast zgłosić się do lekarza, choć krwiomocz może powodować również kamica nerkowa (lepiej jednak jest to sprawdzić nawet u osób, które od lat chorują z tego powodu).

Niektórzy pacjenci skarżą się również na dolegliwości przypominające zapalenie dróg moczowych. Zwykle wiąże się to z bólem, pieczeniem podczas oddawania moczu czy uczuciem niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. W zaawansowanych przypadkach dominuje ból w dole brzucha.

Rokowania i możliwości wyleczenia podobnie jak w przypadku innych nowotworów zależą od stopnia zaawansowania choroby w chwili rozpoznania oraz złośliwości guza pierwotnego. Wczesne wykrycie choroby daje jednak nadzieje, że leczenie będzie skuteczne lub przynajmniej wydłuży życie chorego.

Kampania „Bądź mężczyzną. Chroń zdrowie!” skierowana jest do mężczyzn powyżej 45. roku życia. Dotyczy profilaktyki nowotworów układu moczowo–płciowego: prostaty, nerki i pęcherza moczowego. Jej partnerem jest Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej–Curie. Współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>