Wiek rodziców a ryzyko autyzmu u dziecka.

Starsze kobiety częściej rodzą dzieci z autyzmem, jednak w przypadku starszych ojców ryzyko jest większe tylko wówczas, gdy matka jest młoda – informują amerykańscy naukowcy na łamach pisma „Autism Research”. Ryzyko, że czterdziestolatka urodzi dziecko autystyczne jest o 50 proc. większe niż u kobiety w wieku 25-29 lat – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego, którzy postanowili przyjrzeć się danym dotyczącym prawie 5 mln dzieci oraz 12 159 przypadków autyzmu. W przypadku ojców ryzyko jest podobnie wysokie jedynie wtedy, gdy matka ma mniej niż 30 lat.

Są to kolejne badania koncentrujące się na związku wieku rodziców autyzmem potomstwa. Stoją one w sprzeczności z wynikami badań przeprowadzonych w 2006 roku w Izraelu. Ich autorzy sugerowali wówczas, że dzieci mężczyzn, którzy ukończyli 40 lat są aż sześciokrotnie bardziej narażone na rozwój autyzmu.

W obliczu rosnącej liczby dzieci autystycznych w Stanach Zjednoczonych, duży nacisk położony jest na zidentyfikowanie tych czynników, które mogą przyczynić się do wystąpienia objawów.

Badaniami takimi zajmuje się między innymi dr Irva Hertz-Picciotto, która wyjaśnia, że im starszy rodzic, tym więcej toksyn zdążyło nagromadzić się w jego organizmie. Toksyny te z kolei nie pozostają bez wpływu na komórki jajowe i nasienie. Ponadto starsze matki częściej cierpią na choroby autoimmunologiczne i są bardziej narażone na cukrzycę ciążową. Dr Hertz-Picciotto zwraca również uwagę, że wśród starszych rodziców częściej spotyka się osoby, które mają za sobą leczenie niepłodności. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na rozwój autyzmu u dziecka.

Poza wiekiem rodziców badacze analizują szeroką gamę czynników środowiskowych. Uwzględniają też m.in. przebyte infekcje, leczenie, dietę i przyjmowane suplementy. Specjaliści z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego zamierzają z kolei w niedalekiej przyszłości zsekwencjonować genomy setek dzieci i ich rodziców, by dowiedzieć się więcej na temat genetycznego podłoża zaburzeń autystycznych. KOC

PAP- Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>