Wiek ojca powiązany z ryzykiem raka u córki.

Zbyt młody lub zbyt zaawansowany wiek ojca w trakcie poczęcia koreluje z większym prawdopodobieństwem wystąpienia nowotworów piersi, jajników i macicy u dorosłej córki – twierdzą badacze ze szpitala „Miasto Nadziei” w USA. Naukowcy wykazali, że u kobiet poczętych przez mężczyzn, którzy mieli mniej niż 20 lat lub mieścili się w przedziale wiekowym 30-34 lata, istnieje większe ryzyko zachorowania na raka o podłożu hormonalnym niż u pań, których ojcowie w momencie poczęcia mieli od 25 do 29 lat.

Zbyt młody wiek ojca wiązał się z 35-procentowym wzrostem prawdopodobieństwa wystąpienia u dorosłej córki raka piersi i dwukrotnie większym ryzykiem pojawienia się raka jajników.

Zbyt zaawansowany wiek ojca zwiększał ryzyko wystąpienia u córki raka błony śluzowej macicy o 25 proc.

Badaczy nie zdziwił fakt, że zaawansowany wiek ojca koreluje z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka u córki, ale byli zaskoczeni, iż zależność taka pojawia się również w przypadku bardzo młodych tatusiów.

„Wyniki naszego badania pokazują, że wiek rodziców w momencie poczęcia, a w szczególności wiek ojca, jest powiązany z szeroką gamą konsekwencji zdrowotnych i rozwojowych u potomstwa” – podsumowuje Yani Lu, współautorka badania.

Uzyskane rezultaty zaprezentowano na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem, która odbyła się w dniach 5-9 kwietnia w San Diego (USA). (PAP)

Jedna myśl nt. „Wiek ojca powiązany z ryzykiem raka u córki.

  1. Na marginesie tej sprawy pragnę donieść o książce Barta Ehgartnera pt: „Aluminium o tym nie mówi się głośno”. W dezodorantach aluminium wchodzi w reakcję ze skórą, hamując pocenie. Rak piersi jest najczęściej diagnozowany w okolicach dołów pachowych – tam, gdzie aplikuje się zawierające aluminium dezodoranty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>