Więcej światła oznacza lepszą jakość roślin w szklarniach.

Plantatorzy szklarniowych roślin rabatowych mogą oszczędzić czas i pieniądze, a także podnieść jakość sadzonek, zapewniając uprawom więcej światła – uważają badacze z amerykańskiego Purdue University.
Sadzonki do amerykańskich szklarni sprowadza się z Ameryki Środkowej i Afryki. Ich sadzenie rozpoczyna się zimą i wczesną wiosną. Pochmurne dni i niskie temperatury sprawiają, że uprawianie roślin staje się czaso i energochłonne – podaje serwis EurekAlert.
Adiunkt na wydziale ogrodnictwa Purdue University, Roberto Lopez i jego koledzy zajmują się analizowaniem sposobów na zmniejszenie nakładów i kosztów produkcji w uprawie roślin ozdobnych przy jednoczesnej poprawie jakości. Bazując na tym, co usłyszeli od producentów roślin, uznali, że światło nie jest traktowane przez nich z należytą uwagą.

„W ich przekonaniu najważniejsza jest temperatura. Nie myślą o świetle – powiedział Lopez. – Wiedzieliśmy, że oświetlenie ma znaczenie, ale zorientowaliśmy się, że nie mamy pojęcia, jaki poziom im zalecić”.

Badacze zauważyli, że plantatorzy obawiają się, iż zbyt dużo światła negatywnie wpłynie na sadzonki i zaburzy rozwój korzeni. „Panował pogląd, że należy zmniejszyć ilość światła, ale w rzeczywistości wydłużało to rozwój korzeni” – powiedział uczestniczący w badaniach absolwent wydziału Chris Currey.

Naukowcy uprawiali dziewięć popularnych, wiosennych roślin rabatowych w różnych warunkach oświetleniowych przez dwa tygodnie. Potem posłużyli się wskaźnikami jakościowymi stosowanymi w leśnictwie, które uprzednio dopasowali do roślin ozdobnych. Mierzyli długość łodyg, ich średnicę, zawartość suchej masy w pędach i korzeniach.

Okazało się, że rośliny wypuszczały korzenie szybciej przy zwiększonej ilości światła, a sadzonki miały wyższą jakość. Oba czynniki mogą przynieść wyższe dochody plantatorom – uważa Lopez. „Przy krótszym czasie uprawy można zaoszczędzić na jej kosztach i zwiększyć produkcję, sadząc kolejne rośliny, co nie byłoby możliwe przy zredukowanym oświetleniu – podkreślił Currey. – To zwiększy dochody dzięki lepszemu wykorzystaniu powierzchni szklarni i oszczędzaniu energii, a także poprzez poprawę jakości produktu”.

Lopez i Currey zamierzają jeszcze sprawdzić, czy do dziennego doświetlania sadzonek można wykorzystać technologię LED.

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>