Wiara uzdrawia?

Wiara w Boga hamuje niepokój i minimalizuje strach – stwierdzili psycholodzy z Uniwersytetu Toronto. Wyniki ich zeszłorocznych badań wskazują, że wiara w Boga odgrywa pozytywną rolę w leczeniu depresji. Najnowsze wnioski psychologów z Uniwersytetu Rush w Chicago są nawet bardziej radykalne. Badając pacjentów cierpiących na tzw. kliniczną depresję, stwierdzili oni, że wiara w ?nieobojętnego Boga? przyczynia się do uzyskiwania lepszych efektów w farmakologicznym leczeniu choroby i ustaniu niektórych jej symptomów. Szczegóły badan opublikowało prestiżowe pismo ,,Journal of Clinical Psychology?.

Porównując poziom melancholii i poczucia beznadziei u 136 osób cierpiących na depresję dwubiegunową, odkryto, że wierzący w Boga mają o 75 proc. większe szanse na wyleczenie. Okazało się także, że pozytywne rezultaty leczenia dotyczą wierzących nie tyle w Istotę Najwyższą, ale w Boga, któremu los człowieka nie jest obojętny.

Z danych opublikowanych rok temu przez Uniwersytet Kalifornii w Berkley wynika, że 93 proc. Amerykanów wierzy w Boga. Odsetek ten jest niemal niezmienny od 1988 roku.

KAI/RYNEK ZDROWIA, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>