WHO wyróżniła premiera Orbana za politykę antynikotynową.

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia wyróżniła premiera Węgier za „odwagę walki z przemysłem tytoniowym i ochronę zdrowia obywateli” – powiedziała we wtorek szefowa WHO Margaret Chan, wręczając Viktorowi Orbanowi w Budapeszcie certyfikat dobrych praktyk. Premier Orban w oświadczeniu po uroczystości w parlamencie dedykował nagrodę wszystkim nałogowym węgierskim palaczom, ale przede wszystkim tym, którzy potrafili zerwać z nałogiem.

Węgry wprowadziły w 2012 roku całkowity zakaz palenia w pomieszczeniach publicznych, a także w różnych miejscach pod gołym niebem, takich jak okolice placów zabaw dla dzieci czy przystanki środków komunikacji miejskiej. Paczki papierosów zawierają teraz graficzne ostrzeżenia na temat ryzyka związanego z paleniem. Od dwóch miesięcy papierosy mogą być w tym kraju sprzedawane wyłącznie w specjalnie oznakowanych trafikach. Sprzedaż papierosów nieletnim jest zagrożona natychmiastowym odebraniem licencji.

Drobni sklepikarze, którzy mieli dotąd w ofercie papierosy, ale także słodycze, gazety i napoje, skarżą się na gwałtowny spadek obrotów.

Węgierska opozycja twierdzi, że procedury wydawania licencji na sprzedaż wyrobów tytoniowych nie są przejrzyste i że preferowana jest „polityczna klientela” rządzącej partii Fidesz. Z kolei ekonomiści wskazują, że skutkiem rygorystycznej polityki może być rozwój czarnego rynku tytoniowego. Zwracają uwagę, że legalna sprzedaż papierosów spadła na Węgrzech o połowę.

WHO co roku sporządza roczny wykaz wyróżnień przyznawanych poszczególnym osobistościom za walkę z paleniem z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu. W 2013 roku wyróżniono 37 osób, wśród nich Orbana, a także tureckiego premiera Recepa Tayyipa Erdogana.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>