WHO: Większość ludności nie ma ochrony przed dymem papierosowym!

Ponad 94 proc. ludzi na świecie nie ma zapewnionej ochrony prawnej przed dymem papierosowym – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie zatytułowanym „Globalna epidemia tytoniowa”.
WHO podkreśla, że zakazy palenia mają decydujące znaczenie dla ograniczania szkód, powodowanych przez tzw. bierne palenie, powodujące co roku przedwczesną śmierć ok. 600 tys. ludzi i straty gospodarcze idące w dziesiątki miliardów dolarów.

Fakt, że aż tylu ludzi na świecie nie ma ochrony prawnej przed biernym paleniem wskazuje, według WHO, jak wiele pozostało jeszcze do zrobienia w tej dziedzinie. Odnotowano, że w minionych czterech dekadach odsetek palaczy spadł w bogatych krajach, takich jak USA, Japonia i państwa Europy Zachodniej, natomiast rósł i nadal rośnie w większości krajów rozwijających się.

Według WHO palenie zabija co roku ponad 5 milionów ludzi. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania, do roku 2030 liczba ta może wzrosnąć do 8 milionów.

Eksperci WHO obliczyli, że w skali globalnej nakłady na kampanie walki z paleniem są 173 razy mniejsze niż wpływy z podatków, jakimi obłożone są wyroby tytoniowe. AZ

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>