WHO: trzeba przygotować się na poważniejsze przypadki grypy A/H1N1.

Państwa na całym świecie powinny być przygotowane na poważniejsze przypadki zarażenia wirusem grypy A/H1N1 i wzrost liczby ofiar nowego wirusa – oświadczyła w piątek szefowa WHO Margaret Chan. „W przypadku, gdy wirus H1N1 rozprzestrzeni się i zacznie krążyć wśród ogółu społeczeństwa, państwa muszą spodziewać się większej liczby przypadków ciężkich i śmiertelnych – powiedziała. – Obecnie nie przewidujemy, aby był to gwałtowny i dramatyczny skok liczby przypadków ciężkich i zgonów”.
Według najnowszego bilansu WHO nowym szczepem grypy zarażonych jest ponad 11 tys. osób w 42 krajach. Liczba ofiar śmiertelnych wynosi 86.

Na zakończenie dorocznego posiedzenia WHO Chan oświadczyła, że kraje rozwijające się muszą działać szybko, aby poprawić wykrywalność wirusa, który u większości pacjentów wywoływał dotychczas jedynie łagodne objawy, jednak może doprowadzić do cięższych przypadków, kiedy się rozprzestrzeni.

Podkreśliła też, że rzeczywista różnica między obecnym 5. stopniem zagrożenia pandemią a 6. najwyższym jest niewielka i że będzie musiała skonsultować się z komisją ds. nadzwyczajnych, zanim zdecyduje się go podnieść.

„Decyzja o ogłoszeniu pandemii grypy to odpowiedzialność i obowiązek, do którego podchodzę bardzo poważnie – zapewniła. – Rozważę wszystkie dostępne naukowe informacje. Skorzystam z rad komisji ds. nadzwyczajnych”. KEB

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>