WHO: produkuje się za mało antidotów na jad węży.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w Genewie nowe dyrektywy dotyczące produkcji i kontroli antidotów, wykorzystywanych w leczeniu ofiar ukąszeń jadowitych węży. Co roku u ok. 2,5 mln osób ukąszonych przez węże dochodzi do zakażenia jadem. Ok. 100 tys. z nich umiera, a u ok. 300 tys. ukąszenie kończy się amputacją kończyny lub trwałą niepełnosprawnością. Pomimo tego na rynku medycznym nie ma wystarczającej ilości odpowiednich antidotów wytwarzanych z jadu. Nie można ich dostać na terenach, na których często dochodzi do ukąszeń, czyli na obszarach tropikalnych Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej ? podała WHO.

Wśród powodów Rago Lembit z WHO wymienił m.in. ?brak informacji na temat gatunków węży, trudności w ocenieniu zapotrzebowania oraz brak odpowiednich regulacji?. WHO poinformowała, że wielu producentów dawno przestało wytwarzać antidota. Z kolei ceny istniejących na rynku leków są zbyt wygórowane, aby mogły z nich korzystać potrzebujące ich osoby.

? Jeśli antidotum ma być skuteczne, to musi być wyprodukowane z jadu gatunku węża występującego na danym terenie ? dodał Lembit.

Oprócz wydania dyrektyw, WHO uruchomiła stronę internetową (http://bit.ly/afzgEF) z informacjami na temat węży żyjących w poszczególnych krajach. Na stronie można się dowiedzieć, które gatunki są jadowite i jak należy postępować w przypadku ukąszenia

PAP/ Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>