WHO: Epidemia Eboli w Afryce Zachodniej „przerażająca”.

Epidemia gorączki krwotocznej Ebola w Afryce Zachodniej należy do „najbardziej przerażających” przypadków od czasów pojawienia się tej choroby 40 lat temu – poinformowała we wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Liczba ofiar wzrosła do 111. „Mamy do czynienia z najbardziej przerażającą epidemią, z którą się spotkaliśmy” – oświadczył wicedyrektor WHO, Keiji Fukuda. Podczas konferencji prasowej w Genewie powiedział, że rozprzestrzenianie się choroby, która pojawiła się na południu Gwinei, a potem rozprzestrzeniła się do stolicy kraju, Konakry, oraz sąsiedniego kraju – Liberii jest wyjątkowo niepokojące.

„Nie mieliśmy do teraz epidemii Eboli w tej części Afryki” – dodał.

Zauważył, że tego rodzaju epidemiom towarzyszą strach i niepokój.

WHO podało we wtorek, że w Gwinei zarejestrowano 157 przypadków zakażeń, w tym 101 śmiertelnych. W Liberii wykryto 21 przypadków zachorowań, w tym 10 śmiertelnych. Przypuszcza się również, że choroba dotarła do Sierra Leone. W Mali badanych jest 9 podejrzanych przypadków.

Gorączka krwotoczna Ebola nie występowała wcześniej w Afryce Zachodniej. W Afryce Środkowej choroba ta, której pierwsze przypadki opisano w 1976 roku w Demokratycznej Republice Konga, łącznie spowodowała śmierć ok. 1200 osób.

Ta zakaźna choroba, która zabija 25-90 procent zarażonych, przenosi się za pomocą płynów ustrojowych lub krwi. Do tej pory nie opracowano na nią leku ani szczepionki. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>