Wg naukowców wirus świńskiej grypy wcale nie jest nowy!

Wirus świńskiej grypy H1N1 w wielu aspektach może być dla ludzkości nowy, lecz jego główna cecha wskazuje, iż bliski jest grypie hiszpance z 1918 roku – ogłosili amerykańscy naukowcy. „To badanie wskazuje na niespodziewane podobieństwo między dwoma wywołującymi pandemię szczepami grypy” – oświadczył dr Anthony Fauci, dyrektor Państwowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) w Waszyngtonie. Dwa testy pokazują, że białka nazwane hemaglutyniną są bardzo podobne zarówno w grypie H1N1, jak i hiszpance. Wirusy wykorzystują hemagutyninę do zarażania komórek. Także dzięki niej opisywane są symbolem „H”.

W pierwszym z testów naukowcy zaszczepili myszy szczepionką na grypę z 1918 roku. Gdy zarazili zwierzęta grypą H1N1, te szczepione przeżyły, podczas gdy te niezabezpieczone padły.

Podobnie zdarzyło się w sytuacji odwrotnej, gdzie część myszy zabezpieczono przed wirusem z 2009 roku, a potem zainfekowano je wirusem z 1918 roku.

Badacze uznali to za „zaskakujący rezultat”, gdyż nie przypuszczali, że przeciwciała będą działać wobec wirusów tak oddalonych od siebie w czasie.

Ekipa badaczy pokazała również, jak wirusy zabezpieczają się przed systemem immunologicznym za pomocą związków, zwanych glikanami. To prawdopodobnie pozwala im na występowanie sezonowe.

Pandemia grypy hiszpanki, występująca w świecie po pierwszej wojnie światowej, spowodowała około 50 mln ofiar śmiertelnych. Od kwietnia 2009 roku w ponad 200 krajach zanotowano prawie 16 tys. zgonów na wirusa H1N1. ZAB

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>