We wtorek spotkanie dla mieszkańców na temat profilaktyki WZW typu C.

Profilaktyka wirusowego zapalenia wątroby typu C – to temat spotkania dla mieszkańców stolicy, które odbędzie się we wtorek na Woli w ramach „Warszawskich Dni Zdrowia”. Dla warszawiaków przygotowano też bezpłatne testy na obecność przeciwciał anty-HCV. Spotkanie z dr Grażyną Cholewińską- Szymańską, wojewódzkim konsultantem ds. chorób zakaźnych i ordynatorem Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej, zaplanowano o godz. 16 w Domu Kultury przy ulicy Działdowskiej 6.

Ponadto organizatorzy kampanii „Cichy Zabójca WZW C Działa w ukryciu. Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” przygotowali dla warszawiaków tysiąc bezpłatnych testów anty-HCV (na obecność we krwi przeciwciał wirusa HCV, który wywołuje WZW C). Badania będzie można wykonać w trzech laboratoriach na terenie Warszawy (przy ul. Bukowińskiej 12, Al. Prymasa Tysiąclecia 79A oraz Brazylijskiej 13), a akcja potrwa do wyczerpania puli testów.

Z badań mogą skorzystać mieszkańcy Warszawy i okolic, którzy dotychczas nie byli leczeni w kierunku WZW C. Chętni powinni skontaktować się telefonicznie z placówkami.

„Do udziału w badaniach zachęcamy szczególnie te osoby, które były wielokrotnie leczone w szpitalu; poddawane były zabiegom diagnostycznym takim jak kolonoskopia, gastroskopia czy bronchoskopia czy też drobnym zabiegom medycznym, takim jak usunięcie znamienia czy zęba; przynajmniej raz w życiu przyjęły narkotyki drogą dożylną lub donosową; miały przetaczaną krew bądź produkty krwiopochodne, czy też stwierdzono u nich nieprawidłowe próby wątrobowe” – apeluje dr Cholewińska-Szymańska.

Jak wyjaśniła, choroba potrafi nawet przez kilkadziesiąt lat pozostawać w ukryciu, nie powodując żadnych dolegliwości, a taki stan wpływa na nasze przekonanie, że jesteśmy w pełni zdrowi, nic nam nie dolega, a więc nie motywuje nas do wykonywania jakichkolwiek działań profilaktycznych.

„Na ogół chorobę wykrywa się przypadkowo – po wielu latach – w momencie rozpoznania poważnych uszkodzeń wątroby, a wówczas jest już często za późno” – dodała.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C zwane jest cichym zabójcą, gdyż zakażenie najczęściej przebiega bezobjawowo. Do zakażenia może dojść w trakcie każdego naruszenia ciągłości tkanek, zarówno w czasie zabiegów medycznych, jak i niemedycznych, np. podczas wizyty u kosmetyczki, stomatologa czy w studiu tatuażu. Jedynym skutecznym sposobem walki z WZW C jest wczesne wykrycie choroby, poprzez wykonanie prostego badania krwi na obecność przeciwciał anty-HCV i rozpoczęcie leczenia w jak najwcześniejszym stadium.

Według szacunków Polskiej Grupy Ekspertów HCV, w Polsce zakażonych WZW typu C może być ok. 730 tys. osób, czyli 1,9 proc. populacji, przy czym zdiagnozowanych do tej pory zostało jedynie kilka procent z nich. Uwzględniając te szacunki należy się spodziewać, że w województwie mazowieckim przeciwciała anty- HCV mogą występować u około 100 tys. mieszkańców, a w samej Warszawie liczba ta może wynosić około 30 tys. osób.

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na stronie www.wzwc.pl oraz www.facebook.com/WZWtypuC

Organizatorem „Warszawskich Dni Zdrowia” jest Biuro Polityki Zdrowotnej Urzędu m.st. Warszawy. W ramach akcji w dzielnicach organizowane są spotkania dla mieszkańców na temat profilaktyki oraz leczenia różnych chorób, a także zdrowego trybu życia.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>