We Wrocławiu nowatorska operacja jelita grubego.

Chirurdzy z wrocławskiej Akademii Medycznej laparoskopowo usunęli, a następnie odbudowali pacjentowi jelito grube. Nowatorski w Polsce zabieg trwał dziewięć godzin. 51-letni pacjent czuje się dobrze. Na wrzodziejące zapalenie jelita grubego zachorował dziewięć lat temu. Bóle brzucha, gwałtowne krwawe biegunki lub zaparcia, utrata wagi uniemożliwiły mu normalne życie. Lekarze z I Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Endokrynologicznej wrocławskiej AM uznali, że jedynym wyjściem jest operacja polegająca na usunięciu jelita grubego.

Zabieg laparoskopowej proktokolektomii odtwórczej rozpoczął się rano i trwał niemal do wieczora. Najpierw lekarze wykonali pięć centymetrowych nacięć i za pomocą laparoskopu wycięli jelito grube.

- To była najdłuższa, prawie siedmiogodzinna praca. – przyznaje prof. Wiktor Bednarz z kliniki.

W kolejnym etapie chirurdzy przez czterocentymetrowe nacięcie koło biodra wyjęli jelito grube i fragment jelita cienkiego. Z części odciętego jelita cienkiego wytworzyli specjalny zbiornik jelitowy, który zastąpi jelito grube. Następnie połączyli go z kikutem odbytnicy.

Przy zastosowaniu tradycyjnej metody lekarze muszą rozciąć brzuch pacjenta od spojenia łonowego aż do mostka. Po zabiegu pacjenci często są skazani na korzystanie z worków stomijnych.

- Niektórzy chorzy się z tym godzą, inni odczuwają olbrzymi dyskomfort. Zabieg laparoskopowy jest dla nich dużo korzystniejszy i pozwala na szybszy powrót do normalnego życia, bo pacjenci już w następnej dobie po operacji mogą chodzić – tłumaczy prof. Bednarz.

Prof. Wojciech Kielan, konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii ogólnej, przyznaje, że nie słyszał, żeby jakikolwiek ośrodek w Polsce usuwał i odbudowywał laparoskopowo jelito grube.

- To duży postęp – komentuje.

Na wrzodziejące zapalenie jelita grubego chorują najczęściej młodzi ludzie w wieku 20-40 lat. Przyczyny nie są do końca znane, ale lekarze wzrost zachorowań wiążą z rozwojem cywilizacyjnym.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>