Wcześniactwo groźniejsze dla chłopców.

Chłopcy są bardziej narażeni na niepełnosprawność i zgon z powodu przedwczesnych narodzin niż dziewczynki – potwierdziły szeroko zakrojone badania prowadzone przez 35 placówek na świecie. Wnioski ukazały się w piśmie „Pediatric Research”. Chłopcy rodzą się przedwcześnie o 14 proc. częściej niż dziewczynki. Są oni bardziej narażeni są na infekcje, żółtaczkę, wady rozwojowe, mózgowe porażenie dziecięce, a także ślepotę i głuchotę. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że w przypadku dziewczynek rozwój prenatalny następuje szybciej, dzięki czemu nawet przy wczesnych narodzinach płuca i inne organy są lepiej wykształcone – wyjaśnia dr Joy Lawn z London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM).

Kobiety spodziewające się męskiego potomka częściej miewają też problemy z łożyskiem i nadciśnienie tętnicze – dodaje badaczka.

Jak wynika z globalnych danych zebranych przez Fundację Billa i Melindy Gates’ów z 15,1 mln wcześniaków 13 mln nie umiera w pierwszym miesiącu życia. Wśród dzieci, które przeżywają 345 tys. cierpi na umiarkowane lub poważne upośledzenie, a 567 tys. na łagodne upośledzenie. Wcześniaki umierają dziesięciokrotnie częściej w krajach rozwijających się niż w krajach wysoko rozwiniętych.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>