Watykan: woda bezcennym dobrem, z którego trzeba korzystać z większym umiarkowaniem.

Woda jest bezcennym dobrem, bez którego nie ma życia. Jest zarazem dobrem, z którego musimy nauczyć się czerpać bardziej odpowiedzialnie, tak by nie zabrakło go dla przyszłych pokoleń. W ten sposób Watykan zwraca uwagę na problem dostępu do wody pitnej, która paradoksalnie dla liczniejszych z roku na rok mieszkańców świata staje się dobrem coraz bardziej luksusowym. Czytamy o tym w przesłaniu Papieskiej Rady ds. Migrantów i Podróżujących na przypadający we wrześniu (27) Światowy Dzień Turystyki. Przesłanie nosi tytuł: „Turystyka i woda: ocalić naszą wspólną przyszłość”.

Morza, jeziora, rzeki, wodospady i lodowce z każdym rokiem przyciągają coraz większe rzesze turystów. Stanowią tym samym źródło dochodu dla lokalnej gospodarki. Należy jednak pamiętać, że zasoby wody na naszej planecie coraz bardziej się kurczą i muszą być wykorzystywane z poszanowaniem dla środowiska. Watykańskie przesłanie przypomina, że w wielu strukturach turystycznych woda jest marnowana, podczas gdy okolicznej ludności po prostu jej brakuje. Aktualnie co trzeci mieszkaniec globu nie ma wystarczającego dostępu do wody pitnej. Szacuje się, że w 2030 r. brak wody będzie stanowił problem dla połowy światowej populacji.

Watykańskie przesłanie na Światowy Dzień Turystyki jest zachętą do większej troski o dzieło stworzenia, a zarazem wezwaniem do odpowiedzialności. Nawet w korzystaniu z wody potrzeba większego umiarkowania i samodyscypliny.

Tekst pochodzi z serwisu Radia Watykańskiego , http://pl.radiovatican.va

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>