Watykan: niemieccy hierarchowie o mistrzostwach świata w piłce nożnej.

Finał piłkarskich mistrzostw świata z pojedynkiem Niemcy-Argentyna nieuchronnie skierował część uwagi opinii publicznej na Watykan. Papież Argentyńczyk i Papież senior Niemiec mieszkający niemal pod jednym dachem pobudzili wyobraźnię licznych kibiców i autorów internetowych memów. Tymczasem ani Franciszek, ani Benedykt XVI nie oglądali finałowego meczu. Zostali jednak poinformowani o wyniku spotkania. Papież senior cieszył się ze zwycięstwa swoich rodaków, ale i wyrażał nadzieję, że Argentyna szybko się otrząśnie po porażce, ostatecznie nie tak upokarzającej. Abp Georg Gaenswein zwraca jednak uwagę, że społecznościowe media ukazujące dwóch Papieży razem w kontekście sportowej rywalizacji dają pewien pozytywny przekaz.

„Również ja to dostrzegłem i muszę powiedzieć, że mnie bardzo ucieszyło. Widać, że piłka nożna ma siłę jednoczenia. I nawet jeśli wiele z tych obrazków było utrzymanych w tonie żartobliwym czy wręcz ironicznym, to w sumie było to sympatyczne, szczere i wyrażało przekonanie o zrozumieniu między obu Papieżami. Papież Franciszek często mówi o spotkaniu, co stało się jednym z jego słów-kluczy. A sport, w szczególności piłka nożna, to najwyższej klasy możliwość spotkania się: oczywiście w sposób sportowy i uczciwy, ale też spotkania się jako takiego. To, co się liczy, to owszem wynik, ale także samo spotkanie. I jeśli jest ono dla obu drużyn pozytywne, to ma ono, jak sądzę, znaczenie nie tylko dla tych 22 osób, ale też dla wielu innych, nie tylko z tych dwóch krajów, ale i z całego świata” – powiedział abp Gaenswein.

Z kolei inny z „watykańskich Niemców”, bp Josef Clemens z Papieskiej Rady ds. Świeckich, zwraca uwagę na znaczenie piłkarskiego zwycięstwa dla jego ojczyzny.

„Po raz pierwszy mamy do czynienia ze zwycięstwem zjednoczonych Niemiec. I to jest bardzo ważne dla kraju i dla całego narodu. Nie ma już rywalizacji między Wschodem a Zachodem, ale cały kraj, zjednoczony, wziął wspólnie udział w tym wielkim wydarzeniu” – powiedział bp Clemens.

 

Tekst pochodzi z Serwisu Radia Watykańskiego- http://pl.radiovaticana.va

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>