Watykan: ?Nobel z teologii? ? ambitne plany Fundacji J. Ratzingera!

Będzie Nobel z teologii. Chce go przyznawać nowo powstała Watykańska Fundacja Josepha Ratzingera ? Benedykta XVI. Dziś zaprezentowano program jej działalności. Coroczna Nagroda Ratzingera, która w przyszłości ma dorównać prestiżowi nagród Nobla, to tylko jedna z kilku dziedzin działalności fundacji. W pierwszym rzędzie ma ona wspierać pracę naukową nad myślą obecnego Papieża. Będzie też organizować kongresy na wysokim poziomie naukowym i kulturalnym. Szczegóły działalności można znaleźć na internetowej stronie fundacji pod adresem: fondazioneratzinger.va.
Fundację założył sam Ojciec Święty. Odpowiedział w ten sposób na kierowane już od dawna pod jego adresem prośby. Jak powiedział w czasie prezentacji jej prezes, a zarazem szef watykańskiego wydawnictwa, ks. Giuseppe Antonio Scotti, faktycznym celem fundacji jest rehabilitacja i odnowa współczesnej teologii w duchu Josepha Ratzingra. Chodzi tu przede wszystkim o nadanie jej bardziej teocentrycznego charakteru.

Pierwszy kapitał fundacji pochodzi od samego Papieża. Przeznaczył on na nią dochody z praw autorskich swych publikacji. Liczy też na hojność innych darczyńców, którym leży na sercu odnowa myśli teologicznej. Watykańska fundacja będzie blisko współpracować z jej niemieckim odpowiednikiem, Fundacją Josepha Ratzingera założoną przez byłych uczniów Papieża i skoncentrowaną na pomocy dla młodych teologów, zajmujących się myślą Benedykta XVI. Jej prezes ks. Stephan Otto Horn uczestniczył w dzisiejszej prezentacji w Watykanie i dzielił się osiągnięciami istniejącej od trzech lat inicjatywy byłych uczniów Papieża. Udało się jej nawiązać formalną współpracę z uniwersytetami w Ratyzbonie i Salzburgu. Trwają starania o otwarcie rzymskiego ośrodka.

O programie watykańskiej fundacji oraz o kryteriach Nagrody Ratzingera decyduje rada naukowa. W jej skład wchodzi 3 kardynałów: Bertone, Amato i Ruini oraz dwóch arcybiskupów ? sekretarzy watykańskich kongregacji: Brug?s i Ladaria SJ.

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>