Watch Health Care: do 3 miesięcy wydłużyło się oczekiwanie na wizytę u lekarza.

W czerwcu i lipcu do trzech miesięcy wydłużył się średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – wynika z najnowszych danych Fundacji Watch Health Care. To o 2 tygodnie dłużej niż na początku tego roku. Według Watch Health Care, stale wydłuża się kolejka pacjentów oczekujących na wizytę lekarską opłacaną przez NFZ. W czerwcu i lipcu 2012 r. średni czas oczekiwania z tego powodu nie przekraczał 2,2 miesięcy. W lutym i marcu 2013 r. wydłużył się do 2,5 miesięcy.

Najdłużej trzeba czekać na konsultacje u specjalistów. Najbardziej oblegani są endokrynolodzy i angiolodzy (lekarze zajmujący się chorobami naczyń – PAP). Średni czas oczekiwania u nich na wizytę przekracza 8 miesięcy. Do angiologa oczekiwanie wydłużyło się o 3,5 miesiąca, a do endokrynologa – o ponad miesiąc.

Watch Health Care informuje, że utrzymują się również kolejki na realizację niektórych świadczeń diagnostycznych oraz zabiegów. Na największe ograniczenia napotykają pacjenci czekający na zabieg usunięcia zaćmy i endoprotezoplastykę stawu biodrowego, a także alloplastykę stawu kolanowego.

Średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy wynosi 2 lata i 3 tygodnie. Kolejka na endoprotezoplastykę stawu biodrowego wynosi prawie 2,5 roku, a na endoprotezoplastykę stawu kolanowego w trybie pilnym prawie 20 miesięcy.

„Długi czas oczekiwania na realizację niektórych świadczeń zdrowotnych może nieodwracalnie pogarszać szanse pacjenta na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia. Wiąże się również ze zwiększonymi kosztami ZUS (renty) oraz licznymi kosztami pośrednimi” – podkreśla Watch Health Care. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>