Wartość leków sprzedawanych za granicę przekracza już 3 mld zł.

W aptekach brakuje nowoczesnych leków stosowanych w terapii cukrzycy, astmy, a nawet preparatów onkologicznych. Powód? Leki masowo wypływają za granicę, gdzie bardziej opłaca się je sprzedawać. Hurtownie i apteki nagminnie łamią przy tym prawo. Skala zjawiska – jak ustalili reporterzy TOK FM – jest potężna. Według szacunków Głównego Inspektora Farmaceutycznego, co roku z Polski wypływają leki warte 3 mld zł. Jak podkreślają specjaliści, to często leki ratujące życie i nie mające zamienników – przeciwzakrzepowe, przeciwastmatyczne, onkologiczne, kardiologiczne.

Dane podawane przez farmaceutów, niemal dokładnie pokrywają się z ustaleniami GIF. Na listach brakujących leków sporządzonych przez aptekarzy znajduje się popularna heparyna drobnocząsteczkowa, która hamuje krzepliwość krwi, są też insuliny stosowane przez diabetyków. Farmaceuci zaznaczają, że z powodu braków części leków podaje się je pacjentom w mniejszych dawkach.

Szczegółowe badania tego zjawiska przeprowadziła firma IMS Health, która bada rynek farmaceutyczny. Potwierdziła ona przypuszczenia GIF-u. Zgodnie z ich badaniami z Polski każdego roku są wywożone leki, których wartość może dochodzić nawet do 3 mld zł. Niestety większość tego przepływu odbywa się zgodnie z prawem. Nie da się jednoznacznie określić, ile leków wyjeżdża nielegalnie, ale IMS potwierdza, że to zjawisko istnieje i może dotyczyć nawet 1/3 wartości wywożonych leków.

Warto także podkreślić, że wywóz leków jest tylko jednym z powodów braków w aptekach. Inne powody są związane z wejściem w życie nowej ustawy refundacyjnej. Ze względu na obniżenie marży, hurtownie i apteki nawet o 20-30 proc. zmniejszyły stany magazynowe, by ograniczyć koszty. Dodatkowo częste zmiany na listach refundacyjnych mogą utrudniać dostęp do leków w okresie zmian list.

Więcej: www.tkf.pl
TOK FM/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>