Warto szczepić starsze osoby przeciwko krztuścowi.

Szczepionka DTPa przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi jest bezpieczna dla osób powyżej 65. roku życia i powinna być u nich stosowana standardowo, w celu ochrony nie tylko ich samych, ale też mających z nimi styczność niemowląt – ogłosili naukowcy z USA na łamach „Clinical Infectious Diseases”. DTPa (tetanus-diphtheria-acellular pertussis) to skojarzona szczepionka przeciwko błonicy (Diphtheria), krztuścowi (Pertussis) oraz tężcowi (Tetanus). Zawiera acelularne (bezkomórkowe) antygeny krztuśca, więc rzadziej powoduje efekty uboczne. Jest obligatoryjnie podawana dzieciom w pierwszym roku życia, ale coraz częściej pojawiają się głosy o zasadności szczepienia nią także osób starszych. Krztusiec (inaczej koklusz) to niezwykle zaraźliwa choroba układu oddechowego, charakteryzująca się nawracającymi napadami kaszlu i przedłużającymi się dusznościami. U niemowląt może prowadzić do ciężkich powikłań, a nawet zgonu. Ponad połowa dzieci w wieku poniżej 1 roku, które zachorują na krztusiec, musi być hospitalizowana, a 1-2 dzieci na 100 umiera. Tymczasem liczba przypadków tej choroby jest w USA najwyższa od lat 50. ubiegłego wieku.

Szczepionka stanowi doskonałą ochronę przez kokluszem, jednak nie może być podawana dzieciom poniżej drugiego miesiąca życia. Do tego czasu niemowlęta są więc narażone na zachorowanie, szczególnie ze strony rodziców, dziadków i innych opiekunów, którzy roznoszą pałeczkę krztuśca.

Naukowcy z Kaiser Permanente Southern California postanowili sprawdzić słuszność zaleceń dotyczących zasadności szczepień u seniorów. Zespół dr. Hung Fu Tsenga przeanalizował przypadki blisko 120 tys. osób po 60. roku życia, którzy otrzymali szczepionkę DTPa i tyle samo przypadków seniorów, którym podano tradycyjną szczepionkę DTP (zawierającą komórkowy komponent krztuśca).

Okazało się, że ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po zastosowaniu DTPa było w większości niewielkie. „Istnieje jedynie niewielkie ryzyko reakcji miejscowej w miejscu wkłucia” – wyjaśniają badacze.

Autorzy mają nadzieję, że ich odkrycie pomoże rozwiać wszelkie obawy co do bezpieczeństwa szczepień preparatem DTPa starszych osób i zachęci środowiska lekarskie do rutynowego szczepienia przeciwko tej chorobie. Tym bardziej, że w ostatnich miesiącach w niektórych stanach, np. Minnesocie, Waszyngtonie czy Wisconsin, doszło do prawdziwej epidemii krztuśca.

„Uodpornienie na krztusiec osób dorosłych jest ważne, gdyż jednym z najczęstszych źródeł zarażenia dzieci są ich krewni, w tym dziadkowie – wyjaśnia dr Tseng. – Sugerujemy, aby lekarze pierwszego kontaktu, zgodnie z zaleceniami Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom, informowali starszych pacjentów o zaletach płynących ze szczepienia przeciwko krztuścowi, aby pacjenci ci mogli odpowiednio chronić siebie i członków swoich rodzin”. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>