Warszawski hałas może powodować problemy z sercem?

Europejska Agencja Środowiska (EEA) przebadała europejskie miasta pod względem natężenia hałasu. Najgłośniej jest w Bratysławie, Warszawie i Paryżu. Główne źródła prześladującego Europejczyków hałasu to ruch drogowy, kolejowy i lotniczy. W 19 europejskich krajach 41 milionów mieszkańców miast o liczbie ludności powyżej 250 tysięcy jest narażonych na hałas o poziomie powyżej 55 decybeli ? podaje TVN24. Stały hałas o podobnym natężeniu powoduje zaburzenia snu, ale także kłopoty z układem sercowo-naczyniowym.

3,6 milionów ludzi styka się na co dzień z hałasem o poziomie 70 dB lub więcej. Stałe przebywanie w otoczeniu dźwięków o podobnym natężeniu jest niebezpieczne dla zdrowia.

Spośród europejskich stolic najgłośniejsza okazała się Bratysława, gdzie prawie 55 procent mieszkańców jest narażonych na nadmierny hałas. Tylko nieco ciszej jest w Warszawie i Paryżu.

Najciszej jest w Niemczech, Holandii i w Wielkiej Brytanii. Według danych EEA, w tych krajach jedynie ok. 800 tysięcy mieszkańców narażonych jest na hałas między 55 a 75 dB.

TVN24, ZDF/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>