Warszawa: ogłoszono dokument bioetyczny Episkopatu.

W Warszawie zaprezentowano dzisiaj dokument bioetyczny Konferencji Episkopatu Polski. Został on przygotowany pod kierunkiem abp. Henryka Hosera przez Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych. Opracowanie podejmuje m.in. kwestię zagrożeń dla ludzkiego życia w fazie prenatalnej. „Głównie chodzi o tę fazę, w której status człowieka jest źle zdefiniowany, niedostatecznie, a przede wszystkim zwaloryzowany w kierunku przedmiotowym, a więc traktuje się człowieka w tym okresie bardziej jako rzecz, niż jako istnienie ludzkie” – powiedział abp Hoser.

Dokument skupia się szczególnie na zagadnieniu aborcji i in vitro. „Bardzo dużo istnień ludzkich ginie w procedurze mającej wyłonić jednego ocaleńca, który się urodzi. Drugim elementem jest radykalne rozdzielenie ludzkiej seksualności i prokreacji” – podkreślił abp Hoser.

W opracowaniu przypomina się, że obowiązkiem każdego katolika biorącego udział w życiu publicznym jest „wierność nauczaniu Kościoła katolickiego i samemu Chrystusowi”. Kompromis polityczny, tłumaczą autorzy dokumentu, jest możliwy, ale tylko wówczas, gdy służy to osiąganiu większego dobra, a nie jako metoda rozwiązywania problemów etycznych lub wyznaczania kryteriów dobra.

R. Łączny, KAI

Biuletyn Radia Watykańskiego jest rozsyłany gratis na adresy abonentów. Jak dokonać prenumeraty lub jak z niej zrezygnować informujemy na stronie www.radiovaticana.org/polski

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>