Warmia i Mazury wolne od azbestu.

Prawie 550 ton groźnego dla życia i zdrowia azbestu zostanie usuniętych jeszcze w tym roku z Warmii i Mazur. Będzie to możliwe dzięki zaangażowaniu samorządów i środków finansowych jakie przeznaczył na ten cel Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
- Wiele gmin bez wsparcia z zewnątrz nie byłaby w stanie udźwignąć problemu jakim jest niebezpieczny azbest ? tłumaczy Ewa Kowerzanow-Luto z WFOŚiGW w Olsztynie. ? Cieszymy się, że kilkanaście gmin z naszego województwa skorzystało z doskonałej okazji na pozbycie się tego niebezpiecznego minerału. Z Narodowego Funduszu samorządy uzyskały do 50 procent dofinansowania. Na kolejną pomoc mogły liczyć także z Wojewódzkiego Funduszu- do 35 procent kosztów.

Wśród gmin, które zdecydowały się na pozbycie w tym roku niebezpiecznego azbestu najwięcej samorządów, bo aż pięć jest z powiatu bartoszyckiego. W tym przypadku zostanie usuniętych prawie 150 ton niebezpiecznego minerału. Niestety to wciąż niewiele. Według szacunków w całym kraju zalega ok. 15 tys. ton azbestu, w tym znaczna część na Warmii i Mazurach. W tym roku na usunięcie groźnego minerału zdecydowało się 18 spośród 116 gmin z naszego województwa. Co z resztą? -Wiele samorządów nie zdążyło na czas przygotować odpowiedniego programu usuwania wyrobów azbestowych i na czas zinwentaryzować zasoby minerału na swoim terenie ? mówi Ewa Kowerzanow- Luto. ? Mamy nadzieję, że będą starały się o dofinansowanie w przyszłym roku. Aby jednak je otrzymać muszą koniecznie spełnić dwa warunki- stworzyć odpowiedni program usuwania azbestu dla danej gminy i mieć zinwentaryzowany aktualny stan tego odpadu na swoim terenie. Bez tych dwóch czynników nie otrzymają dofinansowania.

www.portalsamorzadowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>