Wanda Błeńska- lekarka-misjonarka obchodzi 99. urodziny

Poznańska misjonarka, lekarka Wanda Błeńska, która 30 października obchodzi urodziny, przez 42 lata opiekowała się trędowatymi na kontynencie afrykańskim. Wanda Błeńska urodziła się w 1911 r. Ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Poznańskim, studiowała również za granicą medycynę tropikalną. W 1950 r. wyjechała na misję do Afryki do Ugandy, gdzie przez 42 lata zajmowała się trędowatymi.W wielu wykładach i prelekcjach, które wygłosiła w kraju i za granicą, niejednokrotnie zachęcała do ?adopcji serca? polegającej na wpłacaniu raz w miesiącu niewielkiej kwoty na opłacenie nauki i internatu dla jednego z trędowatych dzieci.

Błeńska jest honorowym obywatelem Poznania, doktorem honoris causa Akademii Medycznej w Poznaniu (obecnie Uniwersytetu Medycznego) i honorową obywatelką Ugandy. Była żołnierzem AK, członkiem Rady Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio. Jest odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, papieskim Orderem św. Sylwestra.

W 2007 r. została pierwszą laureatką nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, przyznawanej przez marszałka województwa wielkopolskiego.

PAP/Rynek Zdrowia, www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>