Walka z rakiem płuca może być skuteczna!

Ruszył Pomorski Pilotażowy Projekt Badań Przesiewowych Raka Płuc. Żeby dać przykład pacjentom, lekarze zaczęli badania od siebie.
Program jest przewidziany dla 8000 osób z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuc. Koordynująca akcję Akademia Medyczna w Gdańsku poszukuje palaczy w wieku 50-75 lat, spełniających określone warunki (palenie przynajmniej przez 20 lat jednej paczki dziennie), by zgłaszali się do projektu.

Program jest zaprojektowany na 30 miesięcy, zakończy się w 2011 roku. Władze uczelni apelują o zgłaszanie się osób palących teraz lub w przeszłości. Osoby zagrożone będą zachęcane do udziału również przez lokalne media, a nawet Kościół. Informacje o badaniach będą ogłaszane z kościelnych ambon.

W ciągu pierwszych 18 miesięcy prowadzony będzie nabór osób zagrożonych, czyli palaczy, pracujących przy azbeście i radonie, i grupy z nowotworowym wywiadem rodzinnym.

Według ekspertów, w grupie wysokiego ryzyka na terenie woj. pomorskiego może znajdować się około 190 tysięcy osób. Osobom zgłaszającym się będą wykonane badania tomograficzne klatki piersiowej. Te, u których zostanie wykryta zmiana patologiczna, będą miały zapewnioną dalszą diagnostykę oraz leczenie. Lekarze już teraz przewidują, że za milion euro uda się uratować co najmniej 240 osób.

- Obliczenia przeprowadziliśmy na podstawie zagranicznych doświadczeń – wyjaśnia doc. dr. Witold Rzyman, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Szpitala ACK Akademii Medycznej w Gdańsku. – Według wyników pochodzących właśnie z tych ośrodków wynika, że 80 proc. z rozpoznanych raków płuca będzie w najniższym stadium zaawansowania, kiedy możliwe jest całkowite wyleczenie z choroby.

Projekt jest finansowany z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (1 milion euro). Część kosztów (630 tys. zł) pokryje Urząd Marszałkowski.

www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>