Walka z homofobią cywilizuje młodzież.

Kanadyjskie szkoły średnie, w których podjęto działania przeciwdziałające homofobii odnotowały znaczącą poprawę zachowania uczniów – mniej jest przypadków pijaństwa i stosowania narkotyków – informuje pismo „Preventive Medicine”. Chodzi m.in. o prowadzone przez uczniów kluby GSA (gay – straight alliances), w których spotykają się zarówno osoby heteroseksualne, jak i LGBTQ (lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transgenderowe i inni). Kluby te udzielają uczniom wsparcia i są ich rzecznikami.

Jak wykazały oparte na sondażach British Columbia Adolescent Health Survey badania zespołu prof. Elizabeth Saewyc z University of British Columbia, tam, gdzie kluby działają od trzech lat lub dłużej, wywarły one korzystny wpływ zarówno na uczniów hetero, jak i inne osoby.

Wśród heteroseksualnych chłopców i dziewcząt wszelkich orientacji rzadziej zdarzają się przypadki nadużywania alkoholu, a także mniej jest związanych z alkoholem i narkotykami wypadków samochodowych, problemów z nauką czy rodzinnych sprzeczek. W przypadku gejów i chłopców biseksualnych nie odnotowano takich efektów.

Również prowadzona w szkołach polityka walki z homofobią wiązała się z mniejszym nasileniem nadużywania alkoholu wśród heteroseksualnych uczniów i uczennic.

Walka z homofobią nie miała widocznego wpływu na osoby palące dużo marihuany. Badania zostały sfinansowane przez rządową organizację Canadian Institutes of Health Research (CIHR). Objęły 21 708 uczniów w wieku od 13 do 18 lat z 280 szkół z 50 dystryktów. W 15 szkołach prowadzono antyhomofobiczną politykę, w 87 działały GSA. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>