Wakacyjne porady Rzecznika Praw Pacjenta.

Wyjeżdżając za granicę, nie zapomnij o karcie ubezpieczenia EKUZ, zadbaj o zapas przyjmowanych leków, upoważnij krewnych opiekującym się twoim dzieckiem do wyrażania zgody na jego leczenie – radzi biuro Rzecznika Praw Pacjenta w „Wakacyjnym poradniku pacjenta”. Poradnik jest dostępny na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta. Biuro RPP podkreśla, że na czas urlopu lekarza podstawowej opieki zdrowotnej powinien być wyznaczony jego zastępca.
Przypomina także, że każdy ubezpieczony w trakcie pobytu poza miejscem zamieszkania może udać się do dowolnej przychodni mającej kontrakt z NFZ, gdzie ma prawo skorzystać z bezpłatnych świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Po godzinach pracy przychodni, w sytuacjach nagłej choroby można skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Z kolei w przypadkach wymagających natychmiastowej interwencji medycznej (złamania, zwichnięcia, zranienia, oparzenia) należy zgłosić się do szpitalnej izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego, które działają przez całą dobę. Pacjenci nie potrzebują skierowania, by w wymienionych placówkach otrzymać pomoc medyczną.

Biuro RPP radzi, by w sytuacji, gdy dziecko przebywa na wakacjach, np. z dziadkiem, babcią lub krewnymi upoważnić ich (najlepiej w formie pisemnej, bez konieczności potwierdzenia notarialnego) do wyrażania zgody na leczenie dziecka.

Z kolei, jeśli rodzic przebywa na urlopie, a dziecko znajdujące się np. pod opieką krewnych, ma zaplanowaną wizytę u lekarza specjalisty, należy wcześniej złożyć w placówce upoważnienie dla opiekuna, które zostanie włączone do dokumentacji medycznej dziecka. Biuro RPP zaznacza, że jeśli zagrożone jest życie i zdrowie dziecka, każdy świadczeniodawca ma obowiązek natychmiastowego udzielenia pomocy.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest dokumentem w postaci plastikowej karty uprawniającym do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub EFTA. Ubezpieczenie dotyczy leczenia w sytuacjach nagłych i niespodziewanych.

„Karta EKUZ gwarantuje takie zasady udzielania świadczeń zdrowotnych, jakie obowiązują ubezpieczonych w kraju, gdzie przebywamy, np. jeśli w danym państwie pacjent dopłaca do pierwszych dni w szpitalu, leków czy wizyty u lekarza – ubezpieczonych obywateli z pozostałych krajów również będzie obowiązywała dopłata. Karta EKUZ nie uprawnia do bezpłatnego transportu sanitarnego” – zaznaczono w poradniku.

Biuro RPP zaznacza, by wyjeżdżając na wakacje, pamiętać o zapasie stale przyjmowanych leków. „Jeśli twoje zapasy się kurczą, to przed wyjazdem skontaktuj się z lekarzem i poproś go o wypisanie recepty (maksymalnie na kolejne 3 miesiące)” – radzi biuro RPP.

W poradniku podkreślono, że w okresie wakacyjnym ze względu na częstsze przebywanie na słońcu występuje większe ryzyko pojawienia się wszelkich zmian na skórze. „Obserwuj swoje ciało, a w sytuacji zauważonych zmian jak najszybciej udaj się na konsultację do lekarza. Pamiętaj, że do lekarza dermatologa i onkologa możesz udać się bez skierowania. Skierowanie nie jest również wymagane do ginekologa i położnika, dentysty, wenerologa, okulisty i psychiatry” – zaznacza biuro RPP.

Przypomina również o zabraniu ze sobą: kremu z filtrem oraz preparatu na oparzenia, preparatu odstraszającego owady, dwóch elastycznych opasek na skręcone stawy (szerszej i węższej), bandaża, opakowania plastrów różnej wielkości, jałowej gazy, nożyczek, wody utlenionej, jodyny oraz spirytusu, leków na problemy żołądkowe, leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych.

Biuro RPP przypomina, że od 1 stycznia każdy może potwierdzić swoje prawo do świadczeń – w szpitalu, przychodni czy w gabinecie lekarza, bez konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów. Wystarczy numer PESEL oraz dokument potwierdzający tożsamość.

Jeśli system nie potwierdza uprawnienia, pacjent może złożyć na miejscu pisemne oświadczenie, że prawo do świadczeń mu przysługuje lub okazać inny dokument potwierdzający do nich prawo (np. RMUA, legitymacja emeryta, aktualny odcinek emerytury lub renty). (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>