W Zachodniopomorskiem bezpłatne badania z okazji Światowego Dnia Nerki.

Bezpłatne badania profilaktyczne, mające ocenić ryzyko chorób nerek u mieszkańców woj. zachodniopomorskiego organizuje z okazji Światowego Dnia Nerki Pomorski Uniwersytet Medyczny – poinformował koordynator akcji dr Krzysztof Pabisiak z Kliniki Nefrologii uniwersytetu. W czwartek, 10 marca, w ponad 100 krajach na świecie obchodzony jest Światowy Dzień Nerki. Z tej okazji są organizowane marsze, koncerty, badania przesiewowe i prelekcje.
Celem koordynowanych przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) działań jest uświadomienie społeczeństwu zwiększającej się w alarmującym tempie cichej pandemii chorób nerek. Szacuje się, że obecnie około 600 milionów osób choruje na nerki, czyli co 10. mieszkaniec globu. Tegoroczny Światowy Dzień Nerki poświęcony jest sercu i nerkom. Nadciśnienie tętnicze, otyłość i zanieczyszczenie środowiska są głównymi przyczynami chorób tych narządów.

Obecność choroby nerek znacząco zwiększa ryzyko zawału serca u pacjentów z cukrzycą czy nadciśnieniem. Z badań WHO wynika, że wśród osób z chorobami nerek powyżej 45. roku życia ryzyko zawału mięśnia sercowego, udaru i innych przyczyn śmiertelności podwaja się.

„Badania profilaktyczne mają za zadanie ocenić, czy występuje ryzyko chorób nerek u osób, które się na nie zgłoszą” – powiedział PAP Pabisiak. Wyjaśnił, że badania będą polegały na analizie krwi, wagi, ciśnienia oraz na wywiadzie o ogólnym stanie zdrowia pacjenta i jego rodziny.

„Chodzi przede wszystkim o uświadomienie ludziom, że nerki są bardzo ważnym organem, o który trzeba dbać. W niektórych przypadkach będą padały np. sugestie o konieczności zmiany trybu życia, m.in. sposobu odżywiania u osób otyłych. Ta akcja to profilaktyka i promocja zdrowego trybu życia” – powiedział Pabisiak.

Badania można wykonać w godzinach od 10 do 15 w Szczecinie. We wtorek w szpitalu klinicznym przy ul. Unii Lubelskiej, w środę – w szpitalu na Pomorzanach, w czwartek – w dziekanacie Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego przy ul. Żołnierskiej. SZT

PAP – Nauka w Polsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>