W Wiśle trwa I Forum Ekspertów od astmy oskrzelowej.

Niemal 1500 osób, głównie lekarzy, bierze udział w rozpoczętym 25 marca w Wiśle I Klinicznym Forum Ekspertów „Astma oskrzelowa – problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny”. Jak wynika z badań na astmę choruje obecnie aż 4 miliony osób, przy czym w dużych aglomeracjach liczba zachorowań jest trzykrotnie większa niż w regionach wiejskich. Forum, organizowane w ramach Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy, potrwa do 28 marca.

Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy – POLASTMA jest akcją stworzoną i wdrożoną przez grupę lekarzy zaniepokojonych szybkim wzrostem zachorowań w Polsce na astmę i choroby alergiczne. Celem programu jest szeroko prowadzona edukacja w społeczeństwie i środowisku lekarskim, mająca podnieść jakość opieki medycznej i zwiększyć jej dostępność dla pacjentów – wyjaśnia prof. Piotr Kuna, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

Według profesora Kuny, olbrzymim problemem jest zbyt późne diagnozowanie choroby. Z badań Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP) wynika, że u blisko 80 proc. chorych na astmę Polaków choroba nie jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, a jej właściwe leczenie jest spóźnione. Stwierdzono ponadto, że u dzieci i osób młodych (do 40 lat) astma jest obecnie najczęstszą chorobą przewlekłą i przyczyną inwalidztwa.

W krajach Unii Europejskiej na astmę umiera rocznie blisko 10 tys. osób (w tym w Polsce ok. 1500), a większości tych zgonów można zapobiec. Dlatego poprawa opieki medycznej nad chorymi na astmę stała się jednym z priorytetów zdrowotnych w UE.

„W Polsce jest ok. 1000 lekarzy-alergologów. To zbyt mało by zdiagnozować i objąć opieką wszystkich chorych cierpiących na astmę i choroby alergiczne. Stąd pomysł zwrócenia się do całego środowiska medycznego, do chorych i mediów, by wspólnie walczyli z objawami astmy. Choroby tej nie można wyleczyć, ale można z powodzeniem leczyć tak, by chory nie odczuwał jej skutków” – informuje prof. Kuna.

POLASTMA jest programem tworzonym przez lekarzy w ścisłej współpracy ze środowiskami chorych. Jego celem jest przeniesienie teorii zawartej w standardach medycznych do codziennej praktyki zdrowotnej. Do tego niezbędna jest stała edukacja zarówno lekarzy, jak i pacjentów.

Forum w Wiśle ma służyć temu celowi i przedstawić proste zasady diagnostyki astmy – oparte na prawidłowym wywiadzie oraz skuteczne i bezpieczne metody leczenia astmy i chorób jej towarzyszących – podkreśla prof. Piotr Kuna.

W programie Forum szczególnie wiele miejsca poświecono problemowi astmy u dzieci i młodzieży.

Astma oskrzelowa, dychawica oskrzelowa (łac. Asthma bronchiale) to przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, wywołująca nadreaktywność oskrzeli, która prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu, występujących szczególnie w nocy i nad ranem.

PAP – Nauka w Polsce, Tomasz Trzciński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>