W Wietnamie dzieci korzystają z nocnika, nim zaczną chodzić.

Dzieci z krajów Zachodu uczą się korzystać z nocnika dosyć późno – bardzo często jeszcze trzylatki noszą pieluchy. W Wietnamie maluchy umieją korzystać z nocnika wcześniej, niż chodzić – twierdzą naukowcy szwedzcy.
W Europie i Stanach, zanim dziecko nauczy się porządnie panować nad pęcherzem, ma średnio 3-4 lata. Zupełnie inna sytuacja panuje w Wietnamie, gdzie nauka korzystania z nocnika zaczyna się wkrótce po urodzeniu, a 9-miesięczne dzieci praktycznie nie noszą już pieluch. Na przykładzie 47 małych Wietnamczyków i ich matek, przez dwa lata obserwowali to naukowcy z Sahlgrenska Academy na uniwersytecie w Goteborgu. Trening czystości (jak określa się naukę kontroli pęcherza) małych Wietnamczyków zaczyna się właściwie od początku życia i polega na uwrażliwianiu dziecka na sygnały płynące z pęcherza – informują teraz w „Journal of Pediatric Urology”.

Matki uczą tego niemowlęta, bacznie obserwując ich fizjologiczne potrzeby. Od początku matki regularnie sprawdzają oznaki, które mogłyby świadczyć o potrzebie oddania moczu przez dziecko. I za każdym razem, gdy ono siusia, matka charakterystycznie poświstuje. W ten sposób maluch uczy się kojarzyć odgłos z określoną czynnością. Trzeba mu tylko regularnie o nocniku przypominać. „Taka metoda +na gwizd+ zaczyna się tuż po urodzeniu. Z biegiem czasu służy jako coraz bardziej skuteczny środek komunikowania” – podkreśla jednak z autorek publikacji, Anna-Lena Hellstroem.

Z badania wynika, że matki zauważają pierwsze oznaki postępu, kiedy pociechy mają około trzech miesięcy. Zdolności do samodzielnego skorzystania z nocnika (kiedy im się o tym przypomni) większość maluchów nabiera w wieku dziewięciu miesięcy. Do końca 2. roku życia badane dzieci w porę reagowały na sygnały z pęcherza i potrafiły załatwić potrzebę bez pomocy matki.

Wcześniejsze odejście od pieluch zwiększa zdolność dzieci do kontrolowania pęcherza, co zmniejsza ryzyko infekcji układu moczowego – podkreślają naukowcy. Dzieciom chodzącym w pieluszce często się zdarza, że oddają mocz „na raty”. Nawet po zakończeniu tej czynności w ich pęcherzu zostaje stosunkowo dużo moczu (stopień, w jakim pęcherz został opróżniony, można zbadać za pomocą USG). Mniej tych pozostałości stwierdzono u małych Wietnamczyków. „To dowodzi, że już sam trening korzystania z nocnika – a nie wiek dziecka – jest czynnikiem pozwalającym wypracować kontrolę nad pęcherzem” – mówi Hellstroem.

Wczesna rezygnacja z pieluch pozwala sporo zaoszczędzić. Szacuje się, że dziecko wychowywane po „europejsku” zużywa w sumie ok. 5-6 tys. pieluch. Koszt jednej pieluchy, zależnie od marki producenta, wynosi w Polsce od ok. 50 gr. Początkowo niemowlę potrzebuje ich ok. 10-15 na dobę, dzieci starsze – najczęściej kilku (które są jednak odpowiednio droższe). Używanie pieluch nie jest obojętne dla środowiska, gdyż jednorazówki rozkładają się aż 500-600 lat. Roczne zużycie pieluch dla jednego dziecka powoduje powstanie około tony śmieci, a rocznie na wysypiska śmieci na całym świecie trafia ok. 18 mld pieluszek jednorazowych.

W społecznościach Zachodu matki czekają zwykle z nocnikiem, aż ich dziecko do tego „dojrzeje”. Wietnamski przykład pokazuje, że bardziej wyrafinowana komunikacja między rodzicami a ich dziećmi pozwala zacząć trening czystości – i go zakończyć – o wiele wcześniej, niż przyjęło się sądzić. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>