W wakacje wzrasta spożycie alkoholu przez dzieci i młodzież!

Wakacje to czas, w którym wzrasta spożycie alkoholu przez dzieci i młodzież. Do picia przyznaje się ponad 90 proc. nieletnich, znaczna część z nich rozpoczyna już w wieku 12 lat. Najpopularniejszym trunkiem jest piwo – wynika z danych Państwowej Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Napoje alkoholowe są najbardziej rozpowszechnioną substancją psychoaktywną używaną przez młodych ludzi. Większość nastolatków przyznaje się do podejmowania prób zakupu alkoholu, które kończą się powodzeniem.

„Do picia alkoholu przyznaje się ponad 90 proc. nieletnich. Alkohol spożywa 60 proc. chłopców i 54 proc. dziewczyn. W czasie wakacji spożycie napojów alkoholowych wśród dzieci i młodzieży znacznie wzrasta. Sprzyja temu duża ilość wolnego czasu, często nieodpowiednio zagospodarowanego, brak kontroli ze strony nauczycieli i rodziców, wyjazdy. Picie alkoholu jest przyczyną wielu tragicznych zdarzeń, takich jak wypadki i utonięcia, często prowadzi także do łamania prawa, przygodnych kontaktów seksualnych i spożywania narkotyków” – podkreśliła w rozmowie z PAP kierownik Działu ds. Rodziny i Młodzieży PARPA, Jolanta Terlikowska.

„Alkohol jest atrakcyjny, kojarzy się z dorosłością, zmienia świadomość. Rodzice nie powinni w żadnych okolicznościach częstować dzieci alkoholem, unikać sytuacji, kiedy przy nich piją. Powinni także sprawdzić, z kim ich dzieci wyjeżdżają na wakacje. Zadaniem samorządów jest kontrola punktów z alkoholem pod kątem sprzedaży nieletnim. Każdy z nas powinien reagować, gdy widzi, że ktoś sprzedaje alkohol nieletniemu” – dodała. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>