W USA zmarł lekarz, który dokonał pierwszego udanego przeszczepu nerki.

Joseph E. Murray, pierwszy na świecie lekarz, który z powodzeniem przeprowadził operację przeszczepienia nerki, a za swą pracę został uhonorowany Nagrodą Nobla, zmarł w wieku 93 lat – podały władze szpitala w Bostonie we wtorek.
Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny Murray uzyskał w 1990 roku wraz z innym lekarzem, E. Donnallem Thomasem, wyróżnionym za pracę nad transplantacją szpiku kostnego.
„Przeszczep nerek dziś wydaje się operacją rutynową, ale tamten pierwszy raz był jak lot Lindbergha przez ocean” – wspominał Murray w wywiadzie dla „New York Timesa” po otrzymaniu nagrody.

Pierwszą zakończoną sukcesem operację przeszczepienia nerki Murray przeprowadził w 1954 roku. Pacjent, który dostał nerkę od swego brata bliźniaka, po operacji żył jeszcze osiem lat, a w tym czasie zdążył się ożenić i doczekał się dwojga dzieci. Wcześniej jego nerka była już w krańcowym stadium niewydolności. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>