W upały nie pijmy alkoholu!

Osoby pijące alkohol podczas upałów narażają się na poważne konsekwencje zdrowotne i są problemem dla ratowników medycznych – podkreśla w rozmowie z PAP Marek Niemirski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. Temperatura maksymalna w poniedziałek wyniesie w Polsce od 27 st. C na krańcach południowo-wschodnich do 32 st. C w centrum oraz nawet 36 stopni na zachodzie kraju. We wtorek temperatura maksymalna ma sięgnąć 27 – 29 st. C na zachodzie i południowym wschodzie kraju do nawet 31 – 34 st. C na pozostałym obszarze. Podobnie będzie w kolejnych dniach.

„Zdarzają się omdlenia, zasłabnięcia i zaburzenia układu krążenia, szczególnie u osób przewlekle chorych. Największym problemem są osoby po spożyciu alkoholu. Picie alkoholu w czasie upałów jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet do zgonu” – powiedział Niemirski.

Jak dodał, w miniony weekend pogotowie wyjeżdżało do chorych rzadziej, niż przewidywano. „To dlatego, że część osób wyjechała poza miasto, efekt przyniosły także nasze apele, by nie wychodzić z domu w godzinach największego nasłonecznienia” – powiedział Niemirski.

Przypomniał, że aby uniknąć konsekwencji zdrowotnych powinniśmy pozostać w domu między godz. 10 a 16, zakupy należy robić rano lub wieczorem. Trzeba koniecznie pić trzy – cztery litry wody i nosić luźne ubrania. Osoby pracujące na zewnątrz powinny się często chłodzić, trzeba robić częste przerwy w pracy. Chorzy na przewlekłe choroby muszą pamiętać o regularnym przyjmowaniu leków zaordynowanych przez lekarza.

„Pamiętajmy także o zwierzętach, należy zapewnić im wodę, ale musi ona być chłodna – dodał. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>