W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie w nowatorski sposób wszczepiono pacjentowi z chorobą Parkinsona elektrodę do mózgu.

W Szpitalu Bródnowskim w Warszawie w nowatorski sposób wszczepiono pacjentowi z chorobą Parkinsona elektrodę do mózgu – informuje serwis TVP Info. Operację w asyście polskich i amerykańskich neurochirurgów przeprowadził prof. Mirosław Ząbek. Nowa metoda pozwala na dokładniejsze określenie precyzyjnego miejsca w mózgu pacjenta, w które trafić ma elektroda. Zastosowana w operacji technologia jest przełomowa.

Do tej pory badanie rezonansem magnetycznym wykonywało się na kilka godzin przed operacją, ale później w mózgu mogły zachodzić mikroprzemieszczenia. W nowej metodzie rezonans działa cały czas, co jednak sprawia, że taka operacja jest skomplikowana pod względem technicznym.

Metoda została opracowana półtora roku temu w Stanach Zjednoczonych. Centrum Gamma Knife w warszawskim Szpitalu Bródnowskim, jest drugim w Europie ośrodkiem, gdzie została zastosowana.

Na razie metoda jest stosowana głównie do leczenia choroby Parkinsona, w przyszłości metoda pozwoli walczyć z rakiem mózgu, możliwe będzie też leczenie nerwic i choroby Alzheimera.

Więcej: tvp.info , Rynek Zdrowia,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>