W sobotę startuje edukacyjny projekt dla rodziców dzieci z atopią.

W ramach programu edukacyjnego „Halo!ATOPIA”, który startuje w sobotę w stolicy, rodzice i opiekunowie dzieci z atopowym zapaleniem skóry (AZS) będą mogli porozmawiać z ekspertami i dowiedzieć więcej o chorobie, jej przyczynach i wpływie na dziecko.
Pierwsze spotkanie w ramach projektu „Halo! ATOPIA – Lepsze życie z Atopowym Zapaleniem Skóry” odbędzie się w sobotę 28 lipca w godzinach 10.00 – 14.00 w Centrum Komunikacji Społecznej na Placu Konstytucji 4 w Warszawie. Będzie ono dotyczyć tematyki dermatologiczno–alergicznej. Organizator wydarzenia, Fundacja Alabaster, zaprasza na spotkanie opiekunów i rodziców dzieci do 14. roku życia, które są chore na AZS, bądź mają inne objawy alergii atopowej. Będą oni mogli porozmawiać z lekarzami specjalistami, którzy zajmują się atopią – alergologiem Anną Wójtowicz, dietetykiem Joanną Żółkowską oraz z psycholog Kasią Wyrzykowska, a także wymienić doświadczenia z rodzicami i opiekunami innych dzieci z AZS. W spotkaniu mogą również uczestniczyć mali pacjenci. Ci, którzy są mają od 3. do 14. lat będą mogli wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów, najmłodsze maluchy pozostaną pod opieką rodziców.

Udział we wszystkich spotkaniach z ekspertami i lekarzami jest bezpłatny. Należy jedynie wejść na stronę internetową www.haloatopia.pl i wypełnić elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Ilość miejsc jest ograniczona.

„Pragniemy stworzyć przestrzeń do dialogu pomiędzy rodzicami dzieci z AZS, a lekarzami różnych specjalności, psychologami, dietetykami oraz podsumować nasze rozmowy w publikacji o atopii. Wierzymy, że lepsze rozumienie choroby uwzględniające różne jej aspekty spowoduje lepsze radzenie sobie z jej objawami i skutkami, a tym samym – wpłynie na wzrost jakości życia dzieci z AZS i ich rodzin” – mówi prezes Fundacji Alabaster Monika Wyrzykowska. Organizacja działa w całej Polsce na rzecz osób z atopowym zapaleniem skóry (AZS) i innymi objawami alergii atopowej.

Nazwą atopia określa się zwiększoną wrażliwość organizmu na różne obce substancje (antygeny), które nie są szkodliwe dla zdrowej populacji. Jest ona spowodowana nieprawidłową reakcją układu odporności już na małe dawki antygenów, w wyniku czego dochodzi do nadmiernej produkcji przeciwciał klasy IgE. Gdy na podłożu atopii rozwiną się objawy chorobowe mówimy o alergii atopowej. Zalicza się tu – oprócz AZS – takie schorzenia, jak astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie spojówek, czy katar alergiczny.

Wyrzykowska podkreśla, że projekt „Halo! ATOPIA” powstał z myślą o rodzicach i opiekunach dzieci z AZS, którzy mają utrudniony dostęp do wiedzy na temat atopii, albo choć przeczytali wiele na temat choroby ciągle gubią się w gąszczu informacji na jej temat, chcieliby wyjaśnić swoje wątpliwości ze specjalistami i lekarzami zajmującymi się atopią, chcą poznać innych rodziców i opiekunów borykających się z AZS u dziecka, ułatwić własnemu dziecku kontakt z innymi dziećmi z AZS oraz przyczynić się do poprawy jakości życia pacjentów z tą chorobą.

W ramach projektu „Halo! ATOPIA” Fundacja Alabaster zaplanowała cykl siedmiu wydarzeń – oprócz spotkań dla rodziców i opiekunów dzieci z AZS, będą to konferencje z lekarzami. Najbliższa odbędzie się z 26 września w Warszawie, a udział w niej wezmą eksperci z dziedziny dermatologii i alergologii.

Ponadto, biuro fundacji ma stać się centrum wiedzy o atopii, które przez jeden dzień w tygodniu będzie otwarte dla wszystkich osób chcących dowiedzieć się więcej chorobach atopowych. Powstał również portal internetowy „Halo! ATOPIA”, na którym można znaleźć m.in. materiały dotyczące AZS, sposobów radzenia sobie z chorobą i jej skutkami.

Autorzy projektu liczą, że w ten sposób uda im się zainicjować społeczną debatę na temat AZS u dzieci, a tym samym zwrócić uwagę na problem obniżonej jakości życia chorych oraz ich rodzin. Podsumowaniem projektu będzie wydanie broszury edukacyjnej na temat AZS u dzieci.

Projekt „Halo! ATOPIA” jest współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego FIO (Fundusz Inicjatyw Obywatelskich). Partnerem projektowym jest Instytut Matki i Dziecka, a partnerami merytorycznymi – Polskie Towarzystwo Dermatologiczne i Fundacja Pokonać Alergię. Honorowy patronat nad akcją objął wojewoda mazowiecki. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>