W Senacie m.in. o darmowych lekach dla seniorów.

Przepisy dotyczące darmowych leków dla seniorów – to jedna z inicjatyw legislacyjnych Senatu, które znalazły się w porządu posiedzenia tej izby, rozpoczynającym się w czwartek. W planach dwudniowych obrad jest też m.in. rozpatrzenie nowelizacji ustawy umożliwiającej prowadzenie lekkich motocykli osobom posiadającym prawo jazdy kategorii B. Bezpłatne zaopatrzenie w leki refundowane dla osób pobierających najniższą emeryturę lub rentę, które ukończyły 75. rok życia – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, przygotowany przez senacką Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. W uzasadnieniu napisano, że dotyczyłoby to ok. 108 tys. osób, a koszty z tym związane wyniosłyby ok. 214 mln zł rocznie.

Zmian nie popiera resort zdrowia. Jak przekonywał wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński, nie ma możliwości weryfikacji faktycznych dochodów osób pobierających najniższe emerytury czy renty. Według niego korzystają one czasami z dodatkowych świadczeń z opieki społecznej. „Byłyby szalone problemy z weryfikacją pacjentów uprawnionych do bezpłatnych leków” – zaznaczył.

Senat rozpatrzy także uchwaloną przez Sejm nowelizację ustawy o kierujących pojazdami. Zakłada ona m.in., że osoby posiadające co najmniej od trzech lat prawo jazdy kategorii B będą mogły jeździć motocyklami z automatyczną skrzynią biegów, o pojemności do 125 centymetrów sześciennych. Obecnie, bez dodatkowego egzaminu, osoby mające prawo jazdy kategorii B mogą jeździć małymi jednośladami, czyli motorowerami i skuterami (o pojemności maksymalnej 50 cm sześciennych).(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>