W Rosji obawy przed epidemią zażywania syntetycznej marihuany.

Zażywanie syntetycznej marihuany przybiera w Rosji skalę strasznej epidemii – powiedział w środę rosyjski ekspert Jewgienij Rojzman, który kieruje ośrodkiem odwykowym w Jekaterynburgu na Uralu.
Według specjalistów szereg substancji psychoaktywnych znanych jako „spice”, do których zalicza się syntetyczna marihuana, wywołuje uzależnienie, choroby nerek oraz zaburzenia pracy mózgu, a zażywający je cierpią na bezsenność i tracą na wadze – pisze agencja Associated Press. Rosyjskie władze zaniepokojone szerzeniem się „spice’ów” – syntetycznych narkotyków, nazywanych również „dizajnerskimi” – wprowadziły zakaz części substancji chemicznych wchodzących w ich skład. Ale producenci z łatwością zmieniają skład kolejnych nowych mieszanek, reklamowanych w internecie i sprzedawanych w Rosji.

Chociaż niektóre składowe „spice’ów” są objęte zakazem w kilku krajach europejskich i częściowo w USA, niektóre substytuty konopi indyjskich, oferowane od około 2004 roku w internecie, zawierają substancje silniejsze od czynnego składnika marihuany THC (tetrahydrokannabinol). Syntetycznych kannabinoidów jest kilkaset. (PAP)

PAP/Rynek Zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>