W Poznaniu rozpoczęła się kampania promująca transplantologię.

W Poznaniu zainaugurowano w czwartek szóstą edycję kampanii „Drugie życie”, która ma na celu promocję transplantacji. Do tegorocznej edycji zakwalifikowano sto szkół z woj. wielkopolskiego, śląskiego i mazowieckiego. W czwartek odbyło się szkolenie dla uczniów z Wielkopolski, za dwa tygodnie zaplanowano spotkanie w woj. mazowieckim. Na Śląsku akcja rozpocznie się w styczniu.

„Podczas spotkania rozmawiamy z uczniami o regulacjach prawnych związanych z transplantacją oraz o różnicach w przypadku przeszczepów od dawcy żyjącego i zmarłego. Mówimy również o tym, kto może zostać dawcą oraz jakie jest podejście do tego tematu w różnych religiach świata” – powiedziała PAP koordynatorka projektu Kinga Kuśmierczyk.

Po zakończeniu jednodniowego szkolenia koordynatorzy wraz z pięcioma uczniami, którzy brali udział w czwartkowym spotkaniu rozpoczną działania na terenie swoich szkół polegające na promocji transplantologii. Podczas spotkania otrzymali materiały edukacyjne oraz promocyjne, które mogą wykorzystać podczas promocji transplantacji.

„Pomysły na promocje są różne. Od happeningów po spotkania z lekarzami, osobami po przeszczepie. To również spoty reklamowe oraz teledyski, które promują transplantologię. Uczniowie mają dowolność i są reżyserami własnych działań” – zaznacza Kuśmierczyk.

Szósta edycja kampanii „Drugie życie” zakończy się w czerwcu uroczystą galą, podczas której trzy szkoły, które zdaniem jury przeprowadziły najbardziej skuteczne akcje promocyjne, otrzymają czeki i będą mogły przekazać pieniądze na wybrany przez siebie cel dobroczynny.

W pięciu poprzednich kampaniach udział wzięło 150 tys. uczniów z 430 szkół z woj. wielkopolskiego, małopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie i łódzkiego. W ramach przeprowadzonych podczas nich akcji udało się zebrać ok. 480 tys. oświadczeń woli.

W ubiegłym roku według danych Poltransplantu w Polsce przeszczepiono 1546 narządów pochodzących od osób zmarłych. Na zabieg czekało 2369 chorych. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>