W Portugalii powstała wyspecjalizowana sieć leczenia nałogów.

W Portugalii zainaugurowano w czwartek wyspecjalizowaną sieć leczenia nałogów. Obejmie ona swoim zasięgiem osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, a także gier hazardowych. Leczenie w ramach uruchomionej w czwartek “Sieci Połączeń” rozpoczyna się już podczas wizyty u lekarzy pierwszego kontaktu, którzy w ramach zaleceń ministerstwa zdrowia zostali zobowiązani do rozmowy z pacjentami na temat ich potencjalnych uzależnień. Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku rozpoznania u pacjenta uzależnienia lekarz rodzinny zobowiązany jest poinformować o tym regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia i wypisać skierowanie na priorytetowe leczenie w ramach “Sieci Połączeń”. Obejmuje ona przychodnie i szpitale, w których na specjalistycznych oddziałach prowadzona jest kuracja nałogowców.

“Leczeniem w ramach +Sieci Połączeń+ objęte są osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków oraz gier hazardowych. Ich terapia będzie teraz zindywidualizowana, gdyż nadzorowana przez regionalne władze służby zdrowia, szybsza, bardziej wyspecjalizowana, i mamy nadzieję, skuteczniejsza”, powiedział dyrektor Wydziału Interwencji w Przypadkach Uzależnień (SICAD) w portugalskim NFZ Joao Goulao.

Dotychczas portugalscy lekarze pierwszego kontaktu nie mieli obowiązku rozmawiania z pacjentami o ich uzależnieniach, ani informowania Narodowego Funduszu Zdrowia o przypadkach osób żyjących w nałogu. Przepisy nakazywały jedynie nakłanianie pacjentów do terapii w przypadku stwierdzenia u nich uzależnienia od alkoholu i narkotyków.

“Pierwsze rozpoznanie nie dotyczyło też hazardzistów i praktycznie nie zobowiązywało lekarzy rodzinnych do podejmowania działań. Tymczasem ich interwencja w początkowej fazie nałogu może być decydująca dla dalszego rozwoju choroby”, wyjaśnił Goulao.

W maju br. portugalskie ministerstwo gospodarki zgodziło się, aby część zysków trafiających z kasyn do państwowego budżetu kierowanych było na leczenie osób uzależnionych od hazardu. Równocześnie zobowiązano kasyna do niewpuszczania nałogowców o zaburzeniach emocjonalnych. Decyzje zapadły po ubiegłorocznej interwencji rzecznika praw obywatelskich, który zarzucił rządowi brak odpowiedzialności państwa za uzależnionych od hazardu.

Szacuje się, że w 10-milionowej Portugalii żyje 800 tys. alkoholików, 70 tys. uzależnionych od narkotyków oraz 16 tys. nałogowych hazardzistów.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>