W Pomorskiem kampania zachęcająca do robienia testów w kierunku HIV.

Zachęcenie do wykonywania testów w kierunku HIV jest głównym celem kampanii prowadzonej od środy w wybranych przychodniach i pociągach SKM w woj. pomorskim. Kampania potrwa do 5 kwietnia; polega na emisji spotów na ekranach LCD. Według statystyk Państwowego Zakładu Higieny Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w 2013 r. na Pomorzu wirusa zdiagnozowano u 52 osób. Na AIDS zachorowało 17. Dane te stawiają województwo na szóstym miejscu w Polsce pod względem zagrożenia HIV.

Spoty zachęcające do badania się w kierunku HIV są emitowane w 15 placówkach medycznych m.in. w przychodniach w Gdańsku, w Wejherowie, Rumi i w Pucku oraz w najnowszych składach Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) na trasach w Trójmieście oraz do Słupska i Lęborka.

Zbigniew Zawadzki z Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej (PTOZ) Oddział Terenowy w Gdańsku powiedział PAP, że w spotach i ulotkach przekazywane są m.in. informacje nt. możliwości wykonywania bezpłatnych anonimowych badań w kierunku wirusa. Jego zdaniem kampania ma szansę dotrzeć do pacjentów z całego województwa. „To bardzo ważne, ponieważ Pomorze to region, w którym od dawna notuje się wysoki poziom zakażeń HIV” – powiedział. Ocenił, że Pomorskie, ze względu na lokalizację portów oraz jako region odwiedzany przez wielu turystów należy do najbardziej zagrożonych pod względem zagrożenia wirusem.

Kampania edukacyjna z wykorzystaniem nowych technologii sfinansowana została z ufundowanego przez spółki Gilead Sciences grantu przyznanego w 2013 roku gdańskiemu PTOZ przez kapitułę konkursu Pozytywnie Otwarci.

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest Konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy z zakresu edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>