W Polsce rodzenie w domu to rzadkość…, w Holandii inaczej.

Holenderscy lekarze przedstawili badania, które dowodzą, że rodzenie w domu jest tak samo bezpieczne, jak w szpitalu. Polska jednak nie bardzo może porównywać się do Holandii ponieważ takich porodów jest u nas niewiele, a i system nie jest na nie przygotowany.

? Mam pacjentki, które urodziły w domu, ale tylko dlatego, że nie zdążyły dojechać do szpitala ? przyznaje w rozmowie portalem rynek zdrowia.pl doktor Andrzej Lipa ginekolog-położnik ze Szpitala Powiatowego w Wołominie.

Okazuje się, że przed nami daleka droga jeżeli chodzi o rodzenie w domowym zaciszu, mimo, że coraz częściej pojawiają się głosy różnych środowisk, które promują rodzenie w domu.

? Żeby kobiety mogły rodzić w domu należy zorganizować system, który pozwoli na odpowiednie działania w razie powikłań czy kłopotów przy porodzie ? mówi doktor Lipa.

Dziś, jego zdaniem, to problem odwagi, wzięcia odpowiedzialności za taką kobietę.

? W szpitalach mamy wiele problemów, a co dopiero byłoby w domu.

Oczywiście wszystko jest możliwe. Poród w domu także, tyle że nie każda kobieta może rodzić w domu.

? Oczywiście w ramach tworzenia takiego systemu możliwe jest wyselekcjonowanie grupy pacjentek, które mogą rodzić w domu.

Dziś jednak lekarze niechętnie odnoszą się do pomysłów rodzenia w domu. ? Dostaję gęsiej skórki na myśl o tym, że w obecnym systemie pacjentki miałyby rodzić w domu ? podsumowuje doktor.

W Holandii jest inaczej, ostatnie badania dostarczyły dowodów na to, że narodziny w domowym zaciszu nie są obarczone większym ryzykiem powikłań i śmierci ? zarówno u matki, jak i dziecka ? niż gdy następują w szpitalu. Pod warunkiem jednak, że ciąża nie jest zagrożona, a kobiecie asystuje położna lub lekarz. Holenderki często rodzą w domu. Na taki poród decyduje się co trzecia. W Polsce rodzenie w domu to rzadkość.
www.rynekzdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>