W Podlaskiem otwarto domowe hospicjum na terenach wiejskich.

We wsi Nowa Wola (Podlaskie) oficjalnie otwarto w piątek hospicjum domowe pod wezwaniem proroka Eliasza. Placówka prowadzona przez Fundację Podlaskie Hospicjum Onkologiczne utrzymuje się z pieniędzy darczyńców. Docelowo ma opiekować się ok. dwudziestoma chorymi. Opieka paliatywna placówki ma być skierowana przede wszystkim do mieszkańców małych podlaskich miejscowości i wsi w gminach: Michałowo, Narewka, Gródek, Supraśl, Zabłudów i Narew.
Jak powiedział prezes Fundacji Podlaskie Hospicjum Onkologiczne dr Paweł Grabowski, na razie działa ono jako placówka społeczna, utrzymując się z 1 proc. podatku i pieniędzy od darczyńców. Będzie się jednak starać o kontrakt z NFZ. Obecnie pod opieką hospicjum jest kilka osób, docelowo może być ich ok. dwudziestu.

Siedzibę hospicjum poświęcił arcybiskup Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Jak powiedział wieś się starzeje i zwłaszcza tam potrzebne są takie placówki, bo brakuje młodych ludzi, którzy mogliby opiekować się starszymi.

Fundacja prowadząca hospicjum powstała w 2009 roku. Od 2010 roku prowadzi warsztaty terapii zajęciowej dla trzydziestu osób niepełnosprawnych umysłowo. Siedziba hospicjum i warsztatów terapii mieści się w budynku pozyskanym od parafii prawosławnej.

Grabowski podkreślił, że hospicjum udziela pomocy nieuleczalnie chorym bez względu na wyznanie.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>