W Pakistanie zabito sześciu pracowników z programu szczepień przeciw polio.

Nieznani sprawcy zabili we wtorek sześcioro pracowników uczestniczących w rządowym programie szczepień przeciwko polio w dwóch miastach w Pakistanie – poinformowały władze. W przeszłości podobnym akcjom zdrowotnym sprzeciwiali się talibowie.
Pięcioro pracowników – w tym cztery kobiety i mężczyzna – zostało zastrzelonych w trzech dobrze skoordynowanych i przeprowadzonych jednocześnie atakach w największym mieście Pakistanu, Karaczi – poinformował minister zdrowia prowincji Sindh, Sagheer Ahmed. Ranny został jeden mężczyzna. Również we wtorek z rąk nieznanych sprawców zginęła kobieta pracująca przy rządowym programie szczepień w wiosce niedaleko miasta Peszawar, na północnym zachodzie kraju – podał przedstawiciel władz prowincji Chajber Pachtunchwa, Janbaz Afridi.

Program szczepień przeciwko polio (chorobie Heinego-Medina) rozpoczął się w poniedziałek i miał trwać do środy. Władze poinformowały jednak, że w następstwie ataków kampanię zdrowotną zawieszono.

Dotychczas nikt nie przyznał się do ataków, jednak – jak zauważa agencja Reutera – najprawdopodobniej byli to talibowie, którzy sprzeciwiają się szczepieniom, twierdząc, że to sama szczepionka powoduje kłopoty zdrowotne. Bojownicy ze słabo kontrolowanego pogranicza pakistańsko-afgańskiego deklarowali również, że nie zgodzą się na szczepienia, dopóki USA nie zakończą nalotów samolotów bezzałogowych na terytorium Pakistanu.

Wtorkowe ataki w Karaczi miały miejsce w częściach miasta zdominowanych przez Pasztunów. Właśnie spośród Pasztunów wywodzi się większość talibów i wielu z nich ukrywa się wśród swego ludu w Karaczi – przypomina Reuters.

Pakistan to jeden z trzech krajów na świecie, gdzie wciąż dochodzi do zachorować na polio (obok Nigerii i Afganistanu). Rząd pakistański we współpracy z agendami ONZ prowadzi ogólnokrajowy program szczepień, który ma objąć ok. 34 mln dzieci poniżej piątego roku życia.

Podobne kampanie zdrowotne, zwłaszcza te wspierane przez organizacje międzynarodowe, są przyjmowane z podejrzliwością przez miejscową ludność, która obawia się, że lekarze mogą być szpiegami CIA, tropiącymi islamskich radykałów i naprowadzającymi amerykańskie samoloty na cele. Dzięki fikcyjnej kampanii szczepień pakistański lekarz doprowadził wywiad USA do kryjówki szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena pod Islamabadem. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>