W Międzyzdrojach Polacy szkolą ukraińskich ratowników.

Nowoczesnych technik ratowania życia ludzkiego uczą się w Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie) lekarze i felczerzy z Ukrainy. Po przeszkoleniu w Polsce będą oni przekazywać doświadczenie i wiedzę swoim kolegom na Ukrainie. Jak powiedział PAP szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski, to pierwsza grupa, która zostanie przeszkolona zgodnie z zawartym w ubiegłym roku porozumieniem o współpracy między Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego a Wojewódzkim Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku na Ukrainie, czyli dawnym Stanisławowie. Ratownicy z Ukrainy od niedzieli uczą się zaawansowanych zabiegów ratujących życie według standardów międzynarodowych w takich przypadkach, jak m. in. zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, ostry zespół wieńcowy. Szkolą się, jak interpretować objawy, jakie leki podawać, jak postępować zespołowo – dodał Gałązkowski. W szkoleniu udział bierze 13 lekarzy i felczerów.

Jak podkreślił Gałązkowski, szkolenie w Międzyzdrojach to nie tylko teoria, ale przede wszystkim ćwiczenia. „Szkolimy na sprzęcie, który pozwala instruktorowi podczas ćwiczenia zmienić jego scenariusz, np. spowodować zanik tętna fantomu. Zmusza to uczącego się do szybkiej i prawidłowej reakcji, a także uczy, że pacjenta trzeba nieustannie monitorować” – podkreśla.

Jak powiedziała PAP Oksana Zaryczuk z Iwano-Frankowska, ma ona okazję uczyć się w Polsce ratownictwa medycznego na najwyższym europejskim poziomie. „Cieszę się, że mogłam tu przyjechać, poznać m.in. nowy sprzęt, którego jeszcze nie mamy, nauczyć się wielu nowych rzeczy. Przyjęto mnie w Polsce bardzo serdecznie, chociaż instruktorzy są wymagający” – zaznaczyła. „Liczę na to, że po zdaniu egzaminów będę mogła przekazać zdobytą w Międzyzdrojach wiedzę swoim kolegom na Ukrainie” – dodała.

Polscy ratownicy, poza corocznymi szkoleniami w Polsce, planują wyjazd na Ukrainę, gdzie odbędzie się kolejne szkolenie instruktorskie. Po nim i po zdaniu stosownych egzaminów, przeszkolone osoby będą miały prawa instruktorskie i będą mogły uczyć innych lekarzy ratowników.Jak zaznaczył szef LPR, szkolenie w Międzyzdrojach to efekt dobrej woli kilku instytucji, w tym LPR, WSPR w Szczecinie czy Zakładu Ratownictwa i Medycyny Katastrof Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.Oprócz szkolenia, ukraińscy ratownicy medyczni otrzymali od strony polskiej specjalistycznie wyposażoną karetkę. To już drugi tego rodzaju pojazd ofiarowany przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie Wojewódzkiemu Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Iwano-Frankowsku.Polskie służby ratownicze przekażą też ukraińskim ratownikom sprzęt medyczny, w tym defibrylatory, sprzęt szkoleniowy, m.in. nowoczesne fantomy, a opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego przekaże 200 sztuk ubrań. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>