W Łodzi zakończył się remont jedynego w regionie oddziału chemioterapii.

W Regionalnym Ośrodku Onkologicznym szpitala im. Kopernika w Łodzi zakończył się remont oddziału chemioterapii nowotworów. Jego modernizacja kosztowała prawie 2,1 mln zł. Jedyny w regionie taki oddział został w poniedziałek oficjalnie otwarty.
Według szpitala oddział chemioterapii nowotworów przyjmuje w ciągu miesiąca ok. 1100 pacjentów (w tym ok. 650 osób na oddziale chemioterapii jednodniowej). Placówka zajmuje się leczeniem wszystkich rodzajów narządowych nowotworów złośliwych i wybranych nowotworów hematologicznych, przy zastosowaniu chemioterapii, immunoterapii, hormonoterapii i terapii ukierunkowanej molekularnie.

Jak powiedział w poniedziałek dyrektor szpitala Wojciech Szrajber, w czasie remontu pacjenci wymagający chemioterapii byli leczeni w tzw. oddziale rotacyjnym, który znajdował się w piwnicy budynku. Nie można było całkowicie zamknąć oddziału chemioterapii nowotworów, bo to jedyna placówka o tym profilu w województwie łódzkim – dodał.

W najbliższych dniach pacjenci zostaną przeniesieni do przebudowanych sal, wyposażonych m.in. w nowe okna, drzwi, podłogi, sanitariaty. Klinika przed remontem liczyła 38 łóżek, chorzy byli stłoczeni w wieloosobowych salach. Dostosowanie warunków do unijnych norm sanitarnych wymagało zmniejszenia liczby łóżek do 30.

Jednak – jak zapewnia Szrajber – nie oznacza to, że oddział przyjmie mniej chorych. Wielu z nich będzie leczona w nowoczesnym, wydzielonym w 2012 roku pododdziale chemioterapii jednego dnia, w którym pacjenci są poddani terapii, bez konieczności całodobowego pobytu w szpitalu.

„Nie wszyscy chorzy przyjmujący chemioterapię muszą spędzać u nas noc, większość jest w stanie przyjechać do szpitala na kilka godzin, przyjąć kroplówkę i wrócić do domu” – wyjaśnił kierownik oddziału chemioterapii nowotworów dr Piotr Potemski. Zwrócił jednak uwagę, że u pacjenta może dojść do powikłań w czasie podawania leku lub do pogorszenia stanu zdrowia wymagającego np. przetoczenia krwi. Dlatego oddział chemioterapii jednodniowej musi być połączony ze stacjonarnym, w którym taki chory zostanie niezwłocznie objęty opieką”.

Modernizacja oddziału kosztowała prawie 2,1 mln zł. Z funduszy UE pochodziło 85 proc. tej kwoty, pozostałe 15 proc. sfinansowano z budżetu województwa łódzkiego i z budżetu państwa.

Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi powstał w 1968 r. Początkowo funkcjonował samodzielnie, później został włączony do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika, wybudowanego w 1973 r. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>