W Krakowie spotkanie dla kobiet pod hasłem „Ciąża bez depresji”.

Wykłady, badania, a także bezpłatne indywidualne konsultacje ze specjalistami dla kobiet w ciąży znalazły się w programie spotkania pod hasłem „Ciąża bez depresji”, które odbędzie się w niedzielę w Krakowie. Spotkanie rozpocznie się blokiem wykładów na temat depresji ciążowej oraz ich konsekwencji, bezpiecznego leczenia depresji w ciąży, a także roli prenatalnych badań ultrasonograficznych dla kształtowania więzi rodzic-dziecko. Wszystkie uczestniczki będą mogły porozmawiać z psychologiem, psychiatrą oraz ginekologiem-położnikiem.

W drugiej części spotkania przewidziano indywidualne konsultacje, badania przesiewowe w kierunku depresji ciężarnych, a także pamiątkowe fotografie z wykorzystaniem techniki ultrasonograficznej.

Psycholog i psychoterapeuta Izabella Grzyb, koordynator akcji, poinformowała, że celem inicjatywy jest zwrócenie uwagi na istotną rolę emocji u ciężarnych i ich konsekwencji położniczych, a także przybliżenie tematu, jakim jest depresja w ciąży i rola prewencji w tym zakresie. Według badań dotyka ona od 10 do 16 proc. kobiet w ciąży.

„Bardzo dużo mówi się o depresji poporodowej, zapominając, że problem bardzo często zaczyna się znacznie wcześniej – zaburzeniami nastroju w ciąży. Dlatego ważne jest, aby niepokojące objawy emocjonalne w porę skonsultować ze specjalistą, a jeśli będzie taka potrzeba – zacząć wcześniej leczyć”- zaznaczyła.

„Zlekceważona depresja ciążowa przekłada się na większe ryzyko porodu przedwczesnego, urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową, a nawet na jego stan emocjonalny już po porodzie. Badania donoszą, że dzieci kobiet z depresją w ciąży częściej płaczą i są niespokojne” – dodała inicjatorka akcji.

Do udziału w akcji „Ciąża bez depresji” organizatorzy zapraszają kobiety w ciąży zainteresowane tym tematem, a także ciężarne, które zaniepokojone są własnymi stanami emocjonalnymi. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, warunkiem jest telefoniczne zarezerwowanie miejsca. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.empatia-krakow.pl.

Spotkanie organizuje Centrum Psychoterapii Empatia, we współpracy ze Szpitalem Położniczo-Ginekologicznym Ujastek oraz Gabinetami Specjalistycznymi Volumed. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>