W Krakowie rusza program wsparcia psychologicznego Stacja Konstelacja.

Społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego może skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej w ramach inicjatywy Stacja Konstelacja. To innowacyjny pomysł w Polsce, a nawet w Europie – zapewnił PAP jeden koordynatorów projektu Ireneusz Białek.
Jak wyjaśnił, program Stacja Konstelacja jest unikatowy, ponieważ ma cechy zintegrowanego systemu wsparcia i bezpieczeństwa na uczelni.
W przeciwieństwie do projektu Konstelacja Lwa, który uniwersytet realizował w latach 2010-2011 dzięki funduszom unijnym, Stacja Konstelacja jest przeznaczona nie tylko dla studentów, ale i dla pracowników uczelni. Obecnie program finansuje UJ.
„Konstelacja Lwa pokazała rzeczywiste rozmiary problemów psychologicznych studentów. W ciągu dwóch lat zaufało nam kilkaset osób, z czego ok. 200 nie korzystało wcześniej z pomocy psychologa” – mówił Ireneusz Białek.

Po dwóch dniach od ogłoszenia kontynuacji projektu w postaci Stacji Konstelacji, na konsultacje zarejestrowało się ok. 40 osób – głównie studentów, ale i pierwszych kilku pracowników. Ze specjalistycznej pomocy będą mogli skorzystać do 28 czerwca.

Psychiatra Edyta Dembińska, biorąca udział w programach Konstelacja Lwa i Stacja Konstelacja powiedziała PAP, że wsparcie społeczności akademickiej w ramach projektu nie polega na typowej terapii psychologicznej lub psychiatrycznej. „Jest to raczej spotkanie, podczas którego można porozmawiać o trudnościach w studiowaniu lub pracy, zbyt dużym stresie lub nagłym zmartwieniu, a w razie potrzeby uzyskać wskazówki, gdzie udać się w celu uzyskania odpowiedniego leczenia” – wyjaśniła psychiatra.

Młodzi ludzie, którzy jak dotąd zgłaszali się po pomoc w ramach Konstelacji Lwa, mieli rozmaite problemy natury emocjonalnej. „Zazwyczaj były to zdiagnozowane przez lekarza psychiatrę zaburzenia psychiczne np. depresja, zaburzenia lękowe, których objawy utrudniały studiowanie. W ramach programu uzyskiwali wsparcie psychologiczne polegające m.in. na nauce różnych technik radzenia sobie ze stresem, poradach jak planować czas i naukę” – wytłumaczyła lekarz.

Studenci uczelni stawiających wysokie wymagania, a taką jest UJ, mogą szczególnie potrzebować wsparcia psychologicznego. „Wynika to z różnych wymagań stawianych studentom na różnych uczelniach. Bywa, że studenci mający te same trudności, na jednej uczelni pokonują je lepiej, a na innej gorzej, np. jedni profesorowie wybaczają nieobecności, a inni nie” – powiedziała PAP Edyta Dembińska.

Naturalną trudnością dla młodych ludzi jest konieczność usamodzielnienia się. „Nauczyć się żyć samodzielnie, dzielić mieszkanie z obcymi osobami, racjonalnie planować wydatki, przestawić się na bardziej samodzielny sposób nauki – to są nie lada wyzwania dla absolwentów szkół średnich” – wyjaśniła psychiatra.

Administratorem projektu jest Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych UJ. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>