W Krakowie otwarto Centrum Badań i Technologii Medycznych.

Najnowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia mają być stosowane w otwartym w piątek Krakowskim Centrum Badań i Technologii Medycznych. Ma się ono zajmować badaniami naukowymi oraz leczeniem chorób cywilizacyjnych. Centrum powstało na terenie Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W budynku będzie funkcjonował oddział onkologiczny z 21 łóżkami, w którym prowadzona będzie chemioterapia oraz Oddział Chorób Cywilizacyjnych i Chorób Płuc z 36 łóżkami, gdzie leczeni będą pacjenci ze schorzeniami płuc oraz układu immunologicznego.

Pierwsi pacjenci trafią do Centrum w listopadzie.

W budynku, który ma ok. 3,5 tys. m kw, będą także laboratoria. Naukowcy z krakowskich uczelni i instytucji będą tam prowadzić badania m. in. nad zastosowaniami w leczeniu komórek macierzystych. „Chcemy, aby Centrum Badań i Technologii Medycznych było miejscem, gdzie spotkają się naukowcy ze współpracujących z nami uczelni i instytucji naukowych i gdzie będą mogli razem szukać metod przydatnych w leczeniu chorób cywilizacyjnych” – mówiła PAP dyrektor Szpitala Specjalistycznego Jana Pawła II Anna Prokop–Staszecka.

W piątek w Szpitalu im. Jana Pawła otwarto także budynek Zintegrowanego Centrum Specjalistycznej Medycyny Ratunkowej. Obiekt liczący 100 łóżek, z lądowiskiem dla helikopterów na dachu, ma uzupełniać działalność otwartego w lipcu Centrum Urazowego Medycyny Ratunkowej i Katastrof Szpitala Uniwersyteckiego.

Pacjentami Centrum Specjalistycznej Medycyny Ratunkowej będą osoby z zawałem serca i jego powikłaniami, z udarami mózgu, z chorobami naczyń. W budynku o powierzchni blisko 7,5 tys. m kw będzie izba przyjęć, oddział intensywnej opieki medycznej (11 łóżek), oddział neurologiczny, oddział kliniczny kardiologii interwencyjnej, oddział chirurgii naczyń i złożona z 27 gabinetów przychodnia.

Oba projekty zostały dofinansowane ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-13. Ich wartość to ponad 138 mln zł, z czego 116 mln zł to pieniądze z UE.

„Zbudować to nie sztuka, to dopiero początek całego etapu. Największe wyzwanie czeka nas teraz, a jest to maksymalnie wykorzystanie potencjału kadry szpitala, jego zaplecza materialnego i infrastruktury badawczej. Chciałbym, abyśmy wykorzystywali to dla wszystkich mieszkańców Małopolski, którzy będą potrzebowali pomocy” – mówił w piątek marszałek województwa Marek Sowa. Jak dodał Szpital im. Jana Pawła II jest obecnie najlepiej wyposażoną placówką w regionie.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II specjalizuje się w leczeniu chorób serca, naczyń i płuc. Rocznie hospitalizuje się tam ponad 24 tys. pacjentów, a w poradniach udzielanych jest ponad 100 tys. porad. W szpitalu przeprowadza się rocznie ok. 2 tys. operacji na otwartym sercu, ponad 1,6 tys. zabiegów i operacji torakochirurgicznych oraz ok. 9 tys. procedur metodą kardiologii interwencyjnej.(PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>