W Krakowie obradowała czołówka psychoterapeutów Gestalt.

Ponad 400 uczestników z całej Europy i innych kontynentów wzięło udział w Krakowie w trzydniowej 11. konferencji Europejskiego Stowarzyszenia Terapii Gestalt (EAGT). Wykłady i warsztaty prowadzili najbardziej znani specjaliści tej metody psychoterapii. Przez cały miniony weekend (20 – 22 września) na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyło się – po raz pierwszy w Polsce – największe europejskie spotkanie specjalistów metody Gestalt. Stolica Małopolski gościła psychoterapeutów z wielu krajów świata – oprócz Europejczyków w sesji udział wzięli przedstawiciele m.in. USA, Gruzji i Nepalu.

Jak powiedziała serwisowi PAP – Nauka w Polsce prezes organizującego konferencję Polskiego Towarzystwa Terapii Gestalt, Ewa Canert-Łąka, do Krakowa zaproszono „śmietankę” psychoterapeutów reprezentujących ten kierunek. Wśród nich byli: Bob i Rita Resnick, Susan Gregory, Sean Gaffney oraz Ken Evans.

Oprócz wykładów organizatorzy przygotowali ponad 80 warsztatów poświęconych różnym aspektom psychoterapii Gestalt.

„W tej chwili terapia Gestalt bardzo mocno się rozwija w Polsce. Mamy u nas bardzo dużo młodych psychoterapeutów, wyszkolonych przez dwa polskie instytuty akredytowane w Europejskim Stowarzyszeniu Terapii Gestalt” – podkreśliła Canert-Łąka.

Wyjaśniła też, że Gestalt jest obecnie na świecie jednym z najistotniejszych nurtem w psychoterapii, choć mniej rozpowszechnionym niż takie kierunki, jak psychoanaliza czy terapia behawioralno-poznawcza.

Zdaniem organizatorów, metody Gestalt są przydatnie nie tylko w gabinetach psychoterapeutycznych, lecz również w szeroko rozumianym życiu społecznym, gdyż używa się ich m.in. w coachingu i szkoleniach dla firm.

Psychoterapia Gestalt to metoda psychoterapii stworzona przez Fritza Perlsa (1893-1970). Zakłada ona, że człowiek posiada wszystko, co potrzebne, aby żyć szczęśliwie, zaspokajać swoje potrzeby i w pełni rozwijać swój potencjał. Do zakłócenia tej samoregulacji dochodzi – według tej metody – wtedy, gdy człowiek powtarza (najczęściej nieświadomie) sztywne i utrwalone postawy, które kiedyś pomogły mu przetrwać w trudnych sytuacjach. Głównym celem terapii Gestalt jest poszerzanie świadomości w sferze myśli, uczuć, potrzeb i zachowania. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>