W Kostrzynie nad Odrą powstanie pracownia do symulacji medycznych.

W Wyższej Szkole Zawodowej w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) powstanie nowatorska pracownia symulacji medycznych. Na jej organizację samorząd przeznaczył 70 tys. zł – poinformowała w czwartek PAP Katarzyna Naduk z kostrzyńskiej uczelni. Władze miasta i przedstawiciele Stowarzyszenia prowadzącego uczelnię podpisali umowę w tej sprawie. Nowa pracownia jest pomysłem kadry uczelni i będzie służyła mieszkańcom Kostrzyna nad Odrą oraz studentom. W ramach podstawowego zadania w pracowni będzie prowadzony cykl szkoleń adresowany zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych mieszkańców miasta dotyczących udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w nagłych stanach zagrożenia życia oraz proszenia o pomoc i przyjazd służb ratowniczych.

Podczas tego typu zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in. jak przeprowadzić sztuczne oddychanie czy masaż serca, poznają wszelkie inne czynności potrzebne dla zachowania bezpieczeństwa swojego i innych w sytuacji wypadku.

W pracowni znajdzie się fantom osoby dorosłej, fantom dziecka, symulator porodowy, ramie do wstrzyknięć dożylnych i domięśniowych, figura mięśniowa oraz laryngoskop.

Pracownia będzie także wykorzystywana do edukacji na rzecz prawidłowego macierzyństwa i pozytywnych postaw rodzicielskich oraz przeciwdziałania uzależnieniom.

Zajęcia praktyczne i teoretyczne będą bezpłatnie prowadzone przez pracowników i studentów uczelni w ramach wolontariatu.

Koszt realizacji projektu wynosi ponad 88 tys. zł. Miasto przekaże na ten cel 70 tys. zł, pozostałe pieniądze wyłoży stowarzyszenie prowadzące uczelnię. Nowa pracownia ma rozpocząć działalność pod koniec marca br.

Wyższa Szkoła Zawodowa z siedzibą w Kostrzynie nad Odrą funkcjonuje od 10 lat kształcąc studentów na kierunkach Kosmetologia i Ratownictwo Medyczne. Stara się o utworzenie kolejnego kierunku, którym będzie Pielęgniarstwo. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>